Predchodcom dnešných sporákov boli kachle. Tie sa postupne zmenšovali, aby sa zmestili do malých robotníckych bytov. V podstate sa dá povedať, že ešte naše prababičky sa učili variť na dreve, uhlí a kokse. Prakticky nebolo možné nijak regulovať teplotu platne, ktorá ohrievala hrniec. Intenzita ohrievania hrnca sa tak ovládala jeho posúvaním ku krajom rozpálenej platne. Veľkou nevýhodou bolo vysoké znečistenie sporáku od sadzí a pripálenín, ktoré bolo potrebné zoškrabať z vnútra platne niekedy aj každý týždeň.
Po 1. svetovej vojne prišlo obdobie modernizácie varenia a do našich kuchýň sa čoraz viac dostávali plynové a neskôr elektrické sporáky. Táto zmena odbremenila domáce gazdinky od čistenia kachlí. Niektoré plynové sporáky mali vyhradené odkladacie miesto nad rúrou, kde ľudia zvyčajne sušili topánky.
Najstaršiu továreň na výrobu sporákov v Európe nájdeme u našich západných susedov v Českej republike. V Mariánskom údolí neďaleko mesta Olomouc sa vyrábajú sporáky už viac ako 100 rokov. Túto výrobnú linku spoločnosti Mora denne opustí až 2000 nových sporákov. Zaujímavosťou je, že v tejto továrni sa nachádza aj skúšobňa, kde sa sporáky testujú tak, ako by ste v dnešnej dobe plnej meracích zariadení už nečakali. Pečením. A to od zeleniny cez mäso až po buchty.
Vedeli ste, že moderné multifunkčné rúry (vybavené zadným vyhrievacím telesom s ventilátorom) umožňujú viacúrovňové pečenie rôznych druhov pokrmov bez toho, aby dochádzalo k miešaniu chutí a pachov? Vďaka tomu môžete zároveň naraz piecť buchty aj ryby bez toho, aby dochádzalo k vzájomnému ovplyvňovaniu chutí, čo prináša mimoriadnu úsporu času, energie a v konečnom dôsledku aj peňazí.
Pokiaľ by sme sa pozreli na varenie, tak liter vody najrýchlejšie ohrejete do bodu varu na indukčnom sporáku. Najlacnejšie však stále na plynovom.
Veľkou výhodou indukčných platní je, že sa nezahrieva platňa a vzduch naokolo, ale iba samotné dno hrnca či panvice. Aby sme pochopili ako funguje indukčný sporák, je potrebné pochopiť troška elektrotechniky. Každý varič obsahuje medenú cievku, do ktorej vedie striedavý prúd. V takejto cievke vznikne elektromagnetické pole. Keď do takéhoto poľa vložíte železnú dosku vznikne uzavretý okruh elektriny a dochádza k tzv. vírivému prúdu. Časť tejto elektriny je pod vplyvom odporu a preto vzniká teplo, ktoré vám zohreje pokrm v hrnci. Treba si však dať pozor, aby ste na indukčný sporák používali špeciálne určené nádoby.
Tento článok vznikol v spolupráci s internetovým obchodom okay.sk, kde nájdete široký výber sporákov. Teraz si môžete nechať nový sporák doručiť zadarmo na ktorúkoľvek predajňu zo širokej siete Okay elektro.