Tragédiu si v deň výročia prišli uctiť nielen pozostalí, ale aj predstavitelia baní či politici. Ako utkvel ľuďom v pämatiach osudný 10. august 2009?
Ešte stále sa nevedia spamätať. Na svojich kamarátov či kolegov spomínali s bolesťou v srdci aj bývalí baníci či banskí záchranári. Medzi tými, ktorí neprežili, bol aj manžel netere Milana Matulu. „Oni sa vrátili v nedeľu z dovolenky a ráno išiel hneď do práce. Keď sme sa to dozvedeli, hneď prvá naša veta bola: ,Bože, ten náš Miro je tam asi tiež.‘ Bol banský záchranár a vedeli sme, že tam pôjde. A stalo sa. Tá strata veľmi bolí,“ povedal Milan Matula (76), bývalý banský záchranár. Zvony, ktoré sa rozozvučali presne o 9.30 v Handlovej z Kostola sv. Kataríny, teda v čase, keď došlo k explózii, len umocňovali desivý zážitok, ktorým si museli prejsť mnohé rodiny.
Spoločný pamätník
Banícke remeslo priviedlo na Hornú Nitru chlapov z celého Slovenska. Aj preto majú obete banského nešťastia v tomto meste spoločný pomník. Jeho autorom je bývalý baník a slovenský umelecký rezbár Ján Procner (76). Tento pomník postavili v roku 1997. „Ja ako baník poznám podmienky v bani a aj koľko baníkov tam zahynulo. Mal som stále myšlienku, aby boli všetci, ktorí zahynuli v handlovskej bani, sústredení na jednom mieste. V archíve sa našli podklady o nešťastiach od roku 1915,“ vysvetlil Procner s tým, že údaje sú aj z baní Cígeľ a Nováky.
Na pamätníku je vysekaných 475 mien a je to národná kultúrna pamiatka. Spolu s banskými záchranármi a rodinami sa na pietnej spomienke ukázali aj Robert Fico, ktorý bol v čase tragédie premiérom, aj súčasný premiér Peter Pelegrini.
Tragédia v Handlovej v číslach:
- o 9.30. hod. sa prerušil signál
- 330 m pod zemou došlo k výbuchu
- 20 ľudí zomrelo dohromady
- 11 z toho boli banskí záchranári s veliteľom
- 9 bolo baníkov, ktorí pomáhali hasiť požiar
- 500 m od šachty sa nachádzalo ďalších 9 baníkov
- 12-hodinový štátny smútok vyhlásili 12. augusta