Mesto momentálne začalo s jeho výstavbou a náklady na cyklovežu, ktorej realizácia potešila najmä majiteľov bezmotorových tátošov, budú viac ako 650-tisíc eur.
Bude mať vyše 11 metrov a vojde sa do nej 118 bicyklov. Veža v tvare dvanásťuholníka bude priamo prepojená s cyklistickým chodníkom, ktorý vedie zo Staničného parku k vlakovej a autobusovej stanici. Automatizovaný proces uschovania bicykla bude trvať maximálne 30 sekúnd a jeho fázy aj bezpečnostné pokyny sa zobrazia na monitore. Zákazník si na záver vyberie z prístupového terminálu potvrdenie, ktoré neskôr, keď si bude chcieť bicykel vyzdvihnúť, vloží do čítačky terminálu.
Systém zobrazí na displeji požadovanú platbu, po vhodení mincí do mincovníka vyhľadá zákazníkov bicykel a vyvezie ho pred prijímacie dvere. „Trnavčania, ktorí denne cestujú do zamestnania vlakom alebo autobusom, už nebudú musieť riešiť problém s celodenným parkovaním svojho auta. Ak budú chcieť, na železničnú či autobusovú stanicu sa môžu dopraviť aj na bicykli, ktorý si bezpečne uschovajú v parkovacom dome,“ uviedla projektová manažérka Zuzana Betinová z útvaru projektového manažmentu Mestského úradu v Trnave.
Prvé bicykle si tu budete môcť uschovať už v marci budúceho roka. Projekt nadväzuje na budovanie cyklotrás a bikesharing, ktorý tiež masívne podporuje využívanie cyklistickej dopravy v meste.
Bude sa podľa vás parkovací dom využívať?
Ervín (67), dôchodca
- Nové parkovisko pre bicykle ma poteší. Konečne sa nemusíme báť, že nám ich ukradnú.
Ivanka (37), podnikateľka
- Je to úplne super vec. Konečne budem môcť prísť do mesta na bicykli a nechať si ho schovaný tak, aby som nemala strach.
Peter (49), podnikateľ
- Myslím si, že pri tomto projekte začnú ľudia uvažovať o tom, že jazdiť na bicykli bude pre zdravie veľmi prospešné.
Veronika (28) so synčekom, na materskej
- Chodievame často na bicykle aj so synom a je to naozaj veľmi dobrý nápad. Veľa ľudí bude teraz viac využívať bicykle.