Od septembra bude pôsobiť v prvej krajskej detskej ambulancii v Detve, ktorej zriadením sa snaží Banskobystrický samosprávny kraj hasiť zlú situáciu s nedostatkom pediatrov. Čo donútilo sympatickú Slovensku vrátiť sa domov a ako funguje zdravotníctvo u protinožcov?! Je ich pomaly ako šafranu. V Detvianskom okrese sú na 5 890 detí len štyria lekári. Navyše, vlani ukončili činnosť dve ambulancie a nedostatok pediatrov bol na svete.
Kraj sa preto v spolupráci so samosprávou rozhodol spustiť pilotný projekt vlastnej ambulancie. „Podarilo sa nám nájsť detskú lekárku, ktorá však nemala záujem podnikať sama.. Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti sa teda stane kraj, ktorý bude zamestnávať lekárku a sestru,“ vysvetľuje Martin Caudt, vedúci oddelenia zdravotníctva BBSK. Nová detská lekárka Janka Wrede, ktorá sa pred polrokom vrátila po mnohých rokoch zo zahraničia, by mala zastrešiť asi 1 500 pacientov.
Návrat domov
Janka po ukončení štúdia medíciny odišla na tri roky do Anglicka a odtiaľ do Austrálie, kde bola 12 rokov. O návrate domov však snívala stále. „Dokončila som si druhú atestáciu, narodila sa nám dcérka, a tak sme sa rozhodli, že skúsime žiť na Slovensku. Navrhol to môj manžel, ktorý je Austrálčan, ale veľmi sa mu tu páči,“ hovorí sympatická Hriňovčanka, ktorá sa pred otvorením vlastnej ambulancie zaúčala u miestnej pediatričky a tri mesiace zastupovala ďalšiu v Bratislave. V zahraniči je to predsa len trochu inak, zvykať si musela najmä na iné názvy liekov.
Ako to funguje v Austrálii
Na druhej stane zemegule pracovala nielen s inými liekmi, ale zaužívané mala aj iné postupy. Hierarchia je tam trocha iná. Pediater je špecialistom, obvodný lekár má na starosti celú rodinu od bábätka až po seniorov. „Až keď ide o vážny zdravotný problém, odporúča pacienta ku konkrétnym špecialistom,“ ozrejmila Janka.
Tá si myslí, že nedostatok lekárov je spôsobený malým množstvom absolventov, odchodom lekárov do zahraničia a aj zlým finančným ohodnotením. „Mojou snahou je úzka spolupráca s rodičmi, so školami. Chcela by som rozvíjať komunitu, robiť osvetu a pomáhať hlavne v rómskej a aj mladým mamičkám či dievčatám pred pubertou,“ prezradila lekárka, podľa ktorej to zatiaľ vyzerá, že ich rozhodnutie prísť na Slovensko bolo správne. „Manžel si našiel prácu a je spokojný. Dcérka chodí do škôlky a už šteboce po slovensky,“ uzavrela.