Softvérovej spoločnosti to kazí meno, a tak sa bráni tým, že pri ochrane dát musel pochybiť Kočner, ktorý sa, paradoxne, chvastal svojou inteligenciou. Ako sa teda polícia dostala k údajom z mobilu a prečo je hovor cez aplikáciu WhatsApp bezpečnejší než bežný telefonát?
Marián Kočner, obžalovaný z falšovania televíznych zmeniek a obvinený z objednávky vraždy novinára, sa často chválil svojím IQ. „Predpokladal som to na základe výšky svojho IQ 146. Prosím zapísať,“ povedal zapisovateľke na jednom zo súdnych pojednávaní vo svojej zmenkovej kauze. Ani toto vysoké číslo mu však nestačilo na to, aby dokázal pred vyšetrovateľmi utajiť svoju komunikáciu s vplyvnými osobami, hoci využíval bezpečnú aplikáciu. Ako je to možné?
Threema za to nemôžeDenník N koncom mája informoval, že sa „vyšetrovateľom podarilo prelomiť komunikáciu Mariána Kočnera prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema“. To je podľa vývojárov aplikácie nemožné. „Podľa toho, čo vieme, Europol získal fyzický prístup ku Kočnerovmu mobilu, ktorý bol očividne málo zabezpečený. Buď bolo heslo na mobil slabé, alebo bolo vyšetrovateľom poskytnuté. Inak povedané, heknutý bol mobil, nie naše šifrovanie. Aj keby nás polícia požiadala o súčinnosť ani my nevieme správy dešifrovať,“ uviedol šéf marketingu a predaja Threemy Roman Flepp.
S týmto tvrdením sa stotožňuje aj bezpečnostný analytik spoločnosti Aleph Infosec Patrik Hudák: „Threema sa radí spoločne s WhatsAppom, Telegramom či Signalom k najbezpečnejším, pretože používa end-to-end šifrovanie, ktoré pri dobrej implementácii nie je možné prelomiť. To znamená, že správy sú šifrované už v zariadení a chránené počas celej doby prenosu. Threema ako jediná z menovaných aplikácií je platená, čo môže vyvolať pocit, že je najlepšia, ale je to možno práve naopak, pretože iba ona nemá transparentný kód."
Čo je to transparentný kód? „Keď má nejaká appka open source - otvorený kód, podlieha kontrole verejnosti pretože každý IT-čkar na svete si môže overiť ako je naprogramovaná a či tam nie sú nejaké chytáky alebo chyby. Pri Threeme sa to overiť nedá, a tak im uživateľ môže jedine veriť, že používajú šifrovanie, ktorým sa chvália. Keby som chcel byť opatrný, nepoužíval by som ani komunikáciu cez Facebook. Messenger má síce bezpečné šifrovanie, avšak nie je to end-to-end a správy a hovory môže čítať a odpočúvať prevádzkovateľ, teda Facebook," vysvetľuje Hudák.
„Každá aplikácia je iba tak bezpečná ako zariadenie, na ktorej beží,“ hovorí Hudák s tým, že si vie predstaviť viacero spôsobov, ako mohli odborníci Europolu odomknúť telefón. Zdá sa tak, že Kočnerovi zlomilo krk najmä to, že telefón iPhone X nezničil a polícii ho odovzdal svedok Peter Tóth.
Stiahnutie zatykača cez WhatsApp?
Ďalšou kuriozitou z vyšetrovania vraždy novinára bol moment, keď sa vyšetrovateľom nepodarilo predviesť na výsluch Kočnerovho blízkeho známeho Norberta Bödöra. Ukazuje sa, že naňho prokurátor Novocký stiahol zatykač 17 minút po tom, ako ho potvrdil. Zaujímavé je, že tak urobil hlasovým hovorom cez aplikáciu WhatsApp.
Môže to byť jeho bežný spôsob komunikácie, ale mohol tým chcieť aj zvýšiť bezpečnosť hovoru. Prečo je lepšie komunikovať aplikáciou než bežným spôsobom? „Normálny telefonát používa štandard GSM, ktorý má síce istý typ šifrovania, ale je veľmi slabý a dlhé roky prelomený. Odpočúvanie pri používaní GSM je jednak možné cez operátora, keďže každá komunikácia prechádza cez jeho telefónnu vežu, alebo sa to dá cez zariadenie, ktoré sa dá zakúpiť cez internet. Nie je to taká veda,“ uzatvára Hudák.