Na zastávke v meste Mostar si ho besniaci futbaloví chuligáni pomýlili s fanúšikmi súperiaceho futbalového tímu a zdemolovali mu auto, ktoré mal požičané.
Košičana ako známeho umelca pozvali do Kosova na legálnu akciu grafiťákov. Cestou späť sa aj s kamarátmi na požičanom aute ocitli v Bosne a Hercegovine. „Boli sme aj v Mostare. Zastavili sme na benzínovom čerpadle, kde si nás pomýlili s futbalovými fanúšikmi. Práve v tom čase hral náš Slovan v Kosove a Holanďania (Utrecht, pozn. red.) v Mostare. Aj keď som obsluhe povedal, že sme umelci a s futbalom nemáme nič spoločné, nič nám to nebolo platné,“ poznamenal Ripko, ktorému hneď za mestom skrížili cestu až tri civilné autá a dvaja motorkári.
Kamene a železné tyče
„Mysleli sme si, že je to nejaký defekt alebo skrytá kamera. Vyskákali z nich chuligáni s kuklami. Boli ozbrojení železnými tyčami a chceli nás zastaviť. Šťastie sme mali v tom, že pred nami zablokovali ešte iné cudzie auto, ktoré púšťali, aby prešlo. Bola to hrôza v jednej sekunde! Rozhodli sme sa, že šliapneme na pedál a utečieme. Pri tom, ako sme kľučkovali, do auta začali hádzať kamene. Schytalo to čelné sklo, strecha, zadné okno aj dvere,“ opísal momenty hrôzy Jozef, ktorý po incidente ihneď zamieril na políciu, kde s ním spísali zápisnicu.
Tým sa však jeho patálie neskončili. „Auto som potom vrátil známemu, mali sme riadnu zmluvu o požičaní aj s depozitom dokopy vo výške 500 eur,“ hovorí Ripko a dodáva: „Keďže Ford Transit je ešte v záruke, auto išlo do autorizovaného servisu v Nitre a odrazu mi chodili správy, ako sme urobili z vozidla šrot.“ Pôvodná päťpercentná spoluúčasť na škode sa odrazu zdvojnásobila a suma za opravu presiahla dokonca 4 000 eur! „Naozaj neviem, čo mám robiť, hoci auto bolo riadne havarijne poistené. V jednom však mám jasno: do Mostaru už určite nepôjdem! A zrejme sa budem vyhýbať Balkánu,“ dodal znechutený košický umelec.Havarijná poistka všetko nepokrýva
„Vlastník vozidla si môže zabezpečiť riziko poškodenia motorového vozidla vandalizmom uzatvorením havarijného poistenia svojho vozidla,“ radí motoristom Eva Jacková zo Slovenskej asociácie poisťovní.
„Povinné zmluvné poistenie kryje škody spôsobené tretím osobám, nie vlastné, preto náhradu škody spôsobenú vandalizmom nekryje. Ak je vozidlo požičané, je nutné preveriť, či vlastník vozidla má príslušné havarijné poistenie s rizikom vandalizmu. Bežne ponúkané havarijné poistenie je spravidla uzatvárané pre geografické územie Európy, ale je možné dohodnúť si poistenie aj pre iné územie.
Ak je poistenie platné v konkrétnej krajine a kryje aj riziko vandalizmu, poisťovňa likviduje škodu na základe podkladov dodaných od klienta, ktoré musia vierohodne preukázať, že ku škode došlo tak, ako klient opisuje – v prípade vandalizmu je odporúčaný záznam o udalosti z polície. Samozrejmosťou je zdokumentovanie škôd na vozidle a obhliadka v servise poisťovne alebo povereným pracovníkom.“
Eva Jacková ešte dodala, že nie každé havarijné poistenie automaticky kryje aj riziko vandalizmu. Súčasťou havarijného poistenia už bežne bývajú asistenčné služby. Na preverenie nároku a postupu po vzniku škody preto klientom odporúčajú čo najskôr kontaktovať poisťovňu.