V medzinárodnej konkurencii bolo až 900 súťažiacich a naša dvojica stredoškolákov získala cenné striebro v kategórii mechanika a elektrina. Mladíci sa venujú informatike a už o mesiac nastúpia na vysokú školu elektrotechnickú. Mladší v Košiciach a starší v Brne.
Cesta Slovákov do Číny sa začala víťazstvom v krajskom kole a ziskom ceny prírodovedcov. „Následne sme uspeli na celoslovenskom Festivale vedy a techniky a odmenou bol postup na medzinárodnú súťaž v Číne, kde sme reprezentovali našu krajinu,“ povedal Richard Maguľák. V ich kategórii mechanika a elektrina súťažilo 22 projektov a ich autíčko si na 90 percent vyrobili sami.
Šikovných študentov však v Číne zaujali aj projekty konkurencie. „Napríklad robotická ruka ovládaná pomocou vlastnej ruky vďaka senzoru na predlaktí. Pohyb sa potom prenášal ďalej,“ opísal jeden z nich a dodal, že vývoj nesmierne napreduje a stále sa musia učiť. Obaja chcú zostať v IT sfére ako tvorcovia aplikácií, hier, ako aj marketingu. Nebránili by sa však ani práci v automobilovom priemysle.
SÚŤAŽNÝ ŠPECIÁL
- titánová prevodovka vlastnej výroby
- pneumatiky inšpirované včelím plástom
- max. rýchlosť: 30 km/h
- rozmery: 20 x 20 x 30 cm
- motor: 5 300 otáčok