V posledných rokoch aj na Slovensku zažívame teploty, na aké sme neboli zvyknutí. Krajinu trápia suchá, horúčavy sa zo dňa na deň menia na chlad, obdobia dažďov sú dlhšie a búrky výrazné s výdatným dažďom. Súčasné teplá v najbližších dňoch vymení ochladenie a neskôr sa teploty zrejme zase zvýšia. Ak tento trend vydrží, za niekoľko rokov by sme aj u nás mohli zažívať 40-stupňové horúčavy. Na čo všetko by sme sa mali pripraviť, sa Nový Čas opýtal odborníkov z rôznych oblastí života.
Vyššie teploty počas leta sú faktom, o ktorom nepochybuje nik. Pred pár rokmi boli letné horúčavy, keď teplota dosiahla 32 stupňov. Dnes bežne zažívame aj 37-stupňové páľavy. „Na základe podkladov Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia v anglickom Readingu môžeme dnes povedať, že s pravdepodobnosťou 60 - 80 % budú všetky tri letné mesiace v priestore strednej Európy vrátane Slovenska teplotne nadnormálne - vyjadrené v odchýlke priemernej mesačnej teploty vzduchu minimálne o +1,0 stupeň Celzia,“ uviedol Jozef Pecho, klimatológ SHMÚ. Mení sa aj celá príroda.
„Zmena klímy bude pokračovať aj naďalej - rastúce teploty, zmeny v zrážkovej činnosti, nárast extrémov, čo spôsobí posun vegetačných pásiem,“ uviedol Pavol Nejedlík z Ústavu vied o Zemi SAV. Na Slovensko tak prenikajú nové rastliny aj živočíchy. Pestovatelia reagujú novými odrodami a darí sa u nás rastlinám, ktoré by v minulosti neprežili. „Vysoké teploty však vplývajú aj na iné odvetvia nášho hospodárstva,“ uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Ako doplnila, jednoznačný vplyv má počasie aj na energetický priemysel, pretože vysoké teploty vedú k vyššej energetickej náročnosti - vyššia spotreba elektrickej energie z dôvodu klimatizácií a vyššia spotreba vody. Zhoršujú sa aj pracovné podmienky, na čo musia zamestnávatelia reagovať. V prieskume Poštovej banky zistili, že ľuďom, ktorí majú v práci stanovené pravidlá obliekania, býva často prílišné teplo či, naopak, chladno. Pociťuje to až 31 % z opýtaných. Teplotné zmeny budú v budúcich rokoch pokračovať.
Nové druhy hmyzu
Marek Semelbauer, Ústav zoológie SAV
- Zmeny môžeme očakávať a posun areálu pri viacerých druhoch živočíchov už bol zaznamenaný. Pekným príkladom je čmeliak balkánsky, ktorý bol pred 20 rokmi v Rumunsku a južnom Maďarsku, dnes sa vyskytuje na západnom Slovensku, aj v Bratislave, a údolím Váhu prenikol až do Choča. Iným príkladom sú modlivka zelená a križiak pásavý, oba síce naše pôvodné druhy, ale dnes sú omnoho rozšírenejšie ako pred niekoľkými desaťročiami. Posun areálu bol zaznamenaný pri mnohých ďalších druhoch hmyzu.
Pribudli živočíchy
- šakal zlatý
- čmeliak balkánsky
- modlivka zelená (viac rozšírená ako v minulosti)
- križiak pásavý (viac rozšírený ako v minulosti)
- kliešte sa posunuli do vyšších polôh a severských oblastí (napr. na Oravu)