Zvieratá
Domáce zvieratá si regulujú telesnú teplotu dychom. Budú vyhľadávať najchladnejšie miesta a kúty v dome či byte. 40 °C bude veľkou záťažou pre mačky a psy s hustou srsťou. Divá zver sa bude schovávať do jaskýň a húštin. Zvieratá môžu byť pri 40 °C dehydrované. Ryby v stojacich vodách budú umierať pre nedostatok kyslíka.
Ubudne ihličnatých lesov
Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko
- Podľa SHMÚ u nás priemerná ročná teplota vzduchu za posledných 100 rokov narástla o 1,1 °C. Dôsledkom sú extrémne prejavy počasia, znižovanie zásob podzemných vôd, posúvanie vegetačných pásiem. Tie by sa mohli v priebehu najbližších 50 rokov posunúť o 200 až 300 km na sever, resp. o 150- 200 m do vyšších polôh. Z pohľadu lesov tak na strednom a severnom Slovensku ubudne smrekov na úkor buka či javora.
Poľnohospodárstvo
Daniel Hrežík, ministerstvo pôdohospodárstva
- Poľnohospodárstvo je značne vystavené vplyvom poveternostných podmienok. Čo sa týka horúčav, vzrastá odparovanie. Pri nevyužívaní závlah klesajú zásoby pôdnej vody, nastáva sucho a vädnutie rastlín. Burinám sa darí. Vzrastá nárok na potrebu závlahovej vody. Živočíšna výroba býva v lete nepriaznivo ovplyvňovaná vysokými teplotami, ktoré spôsobujú znižovanie produkcie hlavne mlieka a vajec a zároveň spôsobujú teplotný stres zvierat. Zvyšuje sa riziko úhynov najmä pri citlivých druhoch zvierat. Znížené sú denné prírastky zvierat na hmotnosti pri hovädzom dobytku a ovciach.
Ľudia pestujú aj citrusy
Pavol Hauptvogel, riaditeľ Výskumného ústavu rastlinnej výroby
- Ak by sme u nás chceli vo veľkom pestovať plodiny zo subtropického pásma, museli by sa zmeniť mnohé faktory. Predovšetkým by sa musel posunúť priebeh počasia vo všetkých ročných obdobiach. To znamená, či sa otepľuje nielen v júli, ale aj v decembri. Samozrejme, k určitým zmenám dochádza. Zatiaľ je to viditeľné na individuálnej báze, keď ľudia doma pestujú niektoré citrusové plody. Mnohé však mohli prežiť len preto, že sú v určitom mikroklimate. Stačí, aby boli chránené určitou prírodnou bariérou či chatkou.
Kukurica už rastie aj na Orave
Pavol Nejedlík, Ústav vied o Zemi SAV
- Rýchlosť otepľovania graduje a posun vegetačných pásiem tomu zodpovedá. Marhule dozrejú už aj na severnom Považí, kukurica na Orave a vinič v údoliach pod Tatrami. Ďalší nárast teploty bude znamenať adekvátny posun vegetačných pásiem. Zmenené podmienky však nebudú automaticky znamenať podmienky na pestovanie tropických rastlín, nakoľko sa dajú očakávať vpády chladného vzduchu počas zimy a aj v jarnom období až do polovice mája.
Optimistické predpoklady hovoria o zvýšení teploty do konca storočia o 2 až 4°C, pesimistické odhadujú nárast až na 6 °C a viac. Zvýšenie teploty o 2 °C predstavuje posun vegetačných podmienok o takmer 200 km smerom na sever aj vyššie v rámci nadmorskej výšky 200-300 m. Žilina sa tak dostane teplotne na úroveň Komárna, Bardejov na úroveň Debrecína.