Židovský rodák z Pezinka Richard Réti († 40) sa narodil pred 130 rokmi a dodnes je jediným šachistom zo Slovenska, ktorý porazil neporaziteľného majstra sveta v šachu. Keby si však ako študent nezabudol diplomovú prácu vo viedenskej kaviarni Café Central, kam chodil hrávať šach, všetko by mohlo byť inak. Jemu sa však nechcelo stratenú prácu písať odznova, a tak sa nestal matematikom, ale profesionálnym hráčom šachu.
Už ako dieťa Richard Réti videl hrať šach svojich rodičov a jedného dňa prišiel za nimi, že si chce zahrať. Otca hneď porazil len na základe toho, čo odpozoroval. Ako školák sa spolu s mamou presťahoval v roku 1904 do Viedne, kde absolvoval gymnázium a študoval matematiku. Z kuriózneho dôvodu však vysokú školu nedokončil. V kaviarni totiž stratil diplomovú prácu, preto sa začal živiť šachom.
Na jeho počesť Slovenské národné múzeum židovskej kultúry pripravilo výstavu, ktorú si môžete pozrieť do 10. novembra. Réti ako jediný náš šachista porazil vtedajšieho úradujúceho majstra sveta Josého Raúla Capablancu na turnaji v New Yorku. „Víťazstvo ho katapultovalo medzi svetové hviezdy šachu. Preslávil sa aj tým, že naslepo odohral 29 partií šachu naraz. Bol to svetový rekord,“ priblížil Michal Vaněk, ktorý sa na výstave podieľal spolu s Mariánom Holubčíkom.
Hrdý Čechoslovák
Podľa Vaněka, každý, kto sa zaoberá šachom, pozná meno Réti aj preto, lebo napísal viaceré šachové publikácie, ktoré dodnes publikujú vo viacerých jazykoch po celom svete. „Svoje miesto má v svetovej sieni slávy v šachu, kde ho zaradili v americkom St. Louis v roku 2018,“ hovorí Vaněk. Zároveň podotkol, že aj keď sa Réti narodil za Rakúsko-Uhorska a jeho rodným jazykom bola nemčina, žil a študoval vo Viedni, hrdo sa hlásil k Československu, ktoré propagoval po svete.
„V Čechách si ho zvolili za najlepšieho domáceho hráča storočia, pretože pôsobil ako československý reprezentant,“ konštatoval Vaněk. Cestovanie šachistovi prinieslo úspechy v šachu aj v láske. „V roku 1925 sa zoznámil v Moskve s dcérou ruského básnika Sergeja Gorodeckého - Ragnedou. Zobrali sa až o rok, pretože čakal, kým jeho nastávajúca dovŕši 18 rokov,“ pousmial sa Vaněk.
Hrôzostrašná veštba
Keď v roku 1928 spolu s manželkou a dvomi priateľmi išli do lunaparku za Prahou, natrafili na vešticu, ktorá im predpovedala budúcnosť z ruky. „Žena vyveštila, že jeden z nich zomrie do mesiaca, druhý do roka a tretí rok nato,“ prezradil Vaněk. Možno si všetci pomysleli, že ide o zábavu, ale veľmi rýchlo zmenili názor.
„Právnik zomrel do troch týždňov, lebo dostal zápal pľúc. Keď sa to stalo, Réti sa zľakol. Bol na turné po Škandinávii a niekde z Nórska písal priateľovi Dubskému do Čiech, že to berie vážne a začína si spisovať štúdie, ktoré chce zanechať ďalším generáciám. Keď prišiel naspäť do Prahy v roku 1929, dostal šarlach a hoci ho hospitalizovali, skolil ho,“ uzavrel Vaněk s tým, že tretí kamarát nezomrel rok nato, ale v koncentračnom tábore.
Šachový veľmajster Richard Réti sa narodil 28. mája 1889 v Pezinku. V roku 1920, po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie, prijal československé občianstvo. Zomrel predčasne – 6. júna 1929 v Prahe, je pochovaný na Centrálnom cintoríne vo Viedni.
Najväčšie úspechy šachistu
72 turnajov - celkovo na 72 turnajoch a v 9 vyzývacích zápasoch odohral vyše tisíc registrovaných partií
1918 - prvý významný úspech na medzinárodnom turnaji v Košiciach
1920 a 1922 - švédsky Göteborg a 1922 - Teplice Šanov - najväčšie triumfy, porazil plejádu európskych majstrov
1924 - porazil úradujúceho majstra sveta Josého Raúla Capablancu
1925 a 1927 - získal titul majstra ČSR
1925 - v Sao Paole vytvoril svetový rekord počtom súčasne hraných 29 partií „naslepo“