Samička húsky štíhlej sa obetavo stará o svoje mláďatká. Má ich neustále pod dohľadom a pozorne sleduje každý ich krok. Jej obetavosť však trpko prežívajú kačice, ktorým agresívna panovníčka nedovolí vojsť do vody. Zisťovali sme, čo mamičku vedie k arogantnému správaniu voči okoliu.
Do vody sa nedostanú. Hoci sa na prírodných kúpaliskách často nachádzajú kačice divé a množstvo iných operencov, na bratislavskej Kuchajde by ste ich v týchto dňoch hľadali márne. Teritórium si tam totiž privlastnila samička húsky štíhlej, ktorá je pôvodom až z Afriky.
„Ide o nepôvodný druh, ktorý je v EÚ zaradený medzi invázne druhý vtákov. Chovala sa najmä v krajinách západnej Európy ako okrasný vták,“ priznal ornitológ Ján Gúgh, podľa ktorého počet výskytov tohto druhu vtáka narastá a je možné očakávať aj ďalšie zahniezdenie. Drsný spôsob husieho panovania si na vlastnom perí odskúšali aj kačice, ktoré sa už niekoľko dní zdržiavajú v chládku neďaleko bufetov.
Zahnala ich tam práve „obetavá“ matka, ktorá pri vode dohliada na svoje mláďatká. Agresívne správanie môže umocňovať aj fakt, že samička je zranená a podľa ornitológa sa plánuje jej odchyt. „V ideálnom prípade by sa tento nepôvodný druh mal eliminovať z našej prírody, nakoľko sa správa agresívne voči pôvodným druhom a likviduje ich alebo priamo vytláča z prostredia,“ dodal Gúgh.
Vedecký názov: Alopochen aegyptiaca
Pôvod: Afrika
Hniezdenie: Najviac v povodí Nílu
Veľkosť: 63 - 73 cm
Farba: Chrbtová strana je hnedá, veľká časť krídiel biela, výrazné zafarbené oči s hnedým orámovaním
Správanie: Je agresívna voči ostatným druhom vodného vtáctva, najmä v čase hniezdenia
Šírenie: na Britské ostrovy ju importovali už v 17. stor.