Hazlúlová bola zatknutá vlani v máji s desiatkou ďalších aktivistov bojujúcich za práva žien, medzi ktorými bolo aj niekoľko mužov. Súd s nimi začal tento rok v marci, ale do pojednávacej siene nemali prístup novinári ani diplomati. Už pred tým prokuratúra oznámila, že budú obvinení z rozvracania štátu. Štátne médiá ich označujú za zradcov a agentov cudzích ambasád.
Ochrancovia ľudských práv uviedli, že najmenej tri zo zadržaných žien sú na samotke a sú vystavené zlému zaobchádzaniu aj mučeniu, vrátane elektrošokov, bičovaniu či vyhrážania znásilnením. O mučení informovali aktivistky aj v súdnej sieni v marci. Prokuratúra následne uviedla, že obvinenia vyšetrila a dospela k záveru, že boli nepravdivé. Sestra Hazlúlovej Lina, ktorá žije v Belgicku, v utorok na twitteri uviedla, že jej sestre ponúkli dohodu, ak poprie, že bola vo väzení mučená. Podľa ich brata Valída, ktorý žije v Kanade, Ludžajn už skôr súhlasila, že takú dohodu podpíše. Teraz ale po nej chceli, aby mučenie poprela na videu, čo odmietla.
Mimovládne organizácie vedenie Saudskej Arábie dlhodobo kritizujú za porušovanie ľudských práv a prenasledovanie svojich kritikov. Široká vlna odsúdenia zo zahraničia sa na adresu Rijádu vzniesla vlani v októbri, keď bol na jeho konzuláte v Istanbule zavraždený saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží. Ten žil v exile v USA a kritizoval vládu svojej krajiny, vrátane korunného princa Muhammada bin Salmána. Mnohí, vrátane osobitnej spravodajkyne OSN pre ľudské práva Agnes Callamardovej, majú podozrenie, že za vraždou stál priamo korunný princ. To Rijád odmieta.
Korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý je faktickým vládcom tejto moslimskej monarchie, začal pred niekoľkými rokmi sériu reforiem. Tie sa dotkli aj postavenia žien. Od vlaňajška napríklad smú šoférovať auto, od tohto mesiaca môžu žiadať o pas a vycestovať z krajiny bez povolenia opatrovníka, čo je väčšinou manžel, brat alebo syn. Existuje ale stále mnoho úkonov, ktoré bez súhlasu muža robiť nemôžu.