To je prvý raz tento rok! Veľa si však od toho nesľubujte. Oproti minulému roku nás väčšina komodít vyjde drahšie. Na čom ušetríme a za čo si, naopak, priplatíme?
Potraviny medzimesačne zlacneli o 0,3 percenta. Nová úroda ovocia a zeleniny má pozitívny vplyv na vývoj cien. „Pri ovocí a zelenine platí: keď sa začne nová úroda, ceny idú nadol. Môže sa však stať, že nemáme dosť ľudí na zber. Potom nastane problém a ceny môžu vyskočiť nahor,“ pripomína prezident Ovocinárskej únie Slovenskej republiky Marián Varga. Najviac ušetríme na melónoch (24 %), kapuste, paprike a cibuli (na všetkých vyše 10 %).
Sezónne zlacnenie ovocia a zeleniny však nie je také významné, aby stlmilo medziročný rast cien potravín. Oproti vlaňajšiemu júlu sú potraviny drahšie o 4,7 percenta. Dynamicky stúpli najmä ceny zeleniny a mäsa. „K dôvodom zdražovania by sme mohli pravdepodobne zaradiť okrem iných faktorov i vyššie mzdové náklady (príplatky za prácu, nárast minimálnej mzdy, všeobecné mzdové tlaky súvisiace s nedostatkom pracovnej sily). Na zdraženie mäsa mohol mať vplyv aj africký mor ošípaných,“ dodáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Čo najviac zlacnelo a čo najviac zdraželo
Vlani nás to nestálo veľa
Takto pred rokom sme sa nádejali, že potraviny už nemôžu byť drahšie. Mýlili sme sa. Teraz v júli sme si za niektoré komodity priplatili aj desiatky percent. Najviac medziročne zdraželi cibuľa (o 103 %), zeler, mak, zemiaky a petržlen (všetky aspoň o 50 %). Naopak, najviac ušetríme na jablkách (32 %) a citrónoch (25 %).
Úroda je, problém môže byť zber
Marián Varga, prezident Ovocinárskej únie SR
Kardinálny problém je, keď je úroda, ale ju nemá kto pozbierať, alebo keď sa nepozbiera v danom čase. Teraz očakávame nadpriemernú úrodu. Aj vlani sme mali rekordnú úrodu, ale nedokázali sme ju zobrať, tak sme sa pohybovali niekde v priemere. Keby sme mali dosť ľudí, malo by to výraznejší vplyv na ceny.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)