Spolutvorcom scenára série Moje povstanie je bývalý dejepisár Peter Rajčák. Aký odkaz chce o SNP dať mladej generácii, pre ktorú je televízny projekt určený v prvom rade?
Ako dlho ste učili dejepis?
Učil som ho štyri roky na osemročnom gymnáziu v Bratislave. A teraz som sa po rokoch k nemu opäť vrátil vďaka projektu Moje povstanie 2, pre ktorý som spolu s režisérom Jurajom Štepkom napísal scenár. Projekt sa mi od začiatku páčil. Aj preto, lebo chce osloviť mladé publikum. Dobovým filmom o SNP, ktoré vznikli ešte pred rokom 1989, dnešní mladí ľudia nerozumejú. Sú pre nich ťažkopádne a pomalé. A knižky, ktoré o povstaní vyšli, sú písané akademickým jazykom, ktorý sa mladým číta ťažko. Oni na také niečo nemajú čas.
Ako teda k SNP chcete mladých pritiahnuť?
Koncept je taký, že hlavného hrdinu v každom príbehu hrá síce neherec, ale - ako sa dnes vraví - influencer. Čiže postava, ktorú mladí ľudia berú. A práve oni – športovci, speváci či youtuberi - majú schopnosť pritiahnuť k tomuto projektu svoje publikum, čo sa ukázalo už pred piatimi rokmi pri prvej sérii. Bez nich by príbehy mladých nechytili, pretože oni televíziu ani nesledujú.
Ako mladí dnes vnímajú SNP? Čo o ňom vedia?
Po SNP sú pomenované námestia a mosty. A v dejepise sú o ňom dve strany. A to je tak asi všetko.