O najnovšej nezrovnalosti informuje portál Glob. Podľa neho ministerstvo zavádza v zozname inštitúcií, pre ktoré majú byť zmienené licencie určené. Ide o nové cloudové licencie na zabezpečenie kancelárskeho softvéru pre približne štyridsať štátnych inštitúcií. Ministerstvo o ich zozname malo rozhodnúť na základe prieskumu, čo mal byť aj dôvod, prečo súčasný počet licencií navýšil z 90-tisíc na 101-tisíc. Podľa zistení portálu ale viaceré z týchto inštitúcií nové licencie používať nebudú.
V súťažných podkladoch, ktoré sú v zmysle zákona neoddeliteľnou súčasťou obstarávania, sa uvádza, že cieľom tendra je „pokrytie licenčných potrieb zapojených organizácií na základe ich požiadaviek“. V jednej z príloh je kompletný zoznam inštitúcií, pre ktoré sa licencie Microsoft majú nakúpiť. Realita je však podľa zistení portálu iná. Ako mu potvrdili napríklad z Národného bezpečnostného úradu SR (NBÚ SR) či úradu prezidentky, nové licencie používať nebudú.
“Podmienkou pre prevádzku licencií v modeli Microsoft Office 365 je, že každý počítač sa najmenej raz za 30 dní MUSÍ prihlásiť priamo na servery Microsoftu a overiť licencie (a asi aj iné veci). A toto z prostredia úradu (z väčšiny počítačov) nie je možné. Preto úrad nebude môcť takéto licencie využívať," potvrdili portálu z NBÚ SR. Podobne reagovala aj prezidentská kancelária.
“Kancelária prezidenta SR momentálne nevyužíva a ani neplánuje využívať cloudové služby tretích strán. Bude naďalej využívať licencie Microsoft, ktoré má aktuálne k dispozícii,” odpovedal na otázky portálu Martin Strižinec, hovorca prezidentky SR.
A rovnaký postoj zaujali aj na Ústavnom súde (ÚS). “Ústavný súd Slovenskej republiky v súčasnosti nevyužíva a ani neplánuje využívať žiadne cloudové služby,“ reagoval Tomáš Senaj z Kancelárie ÚS SR.
Podľa portálu ide o stovky licencií obstáravaných zbytočne. Niektoré inštitúcie sa dokonca plánujú s Microsoftom dohodnúť na vlastných zmluvách. Štát tak bude za rovnakú vec platiť dvakrát, upozorňuje Glob, ktorý dal priestor na vyjadrenie aj samotnému ministerstvu financií. To však už vyše dva týždne položené otázky ignoruje.
"Využívanie cloudových služieb je prirodzeným trendom a súvisí s vývojom na trhu IT, trendom mobility a požiadavkami efektívne a flexibilné riešenie licencovania.
Produkty Office 365, ktoré sú zaradené v rámci prebiehajúceho procesu verejného obstarávania umožňujú využívanie offline alebo cloudovej verzie Office na základe bezpečnostných požiadaviek konkrétnej organizácie. Zároveň boli zohľadnené špecifické požiadavky organizácií spadajúcich pod osobitý režim (napr. NBÚ, Ministerstvo obrany SR), pre ktoré boli predrokované výnimky v rámci produktov Office 365.
Posúdenie bezpečnostného rizika používania cloudovej služby je na vyhodnotení samotnej organizácie v rámci platnej legislatívy ako aj interných predpisov organizácie a samozrejme je úzko prepojené s typom použitého produktu Office 365 a spôsobu jeho nasadenia v rámci organizácie v súlade s Výnosom MF SR č. 55/2014 Z. z. o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy," reagovala hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.