Na projekt získalo mesto 21 500 €. Krásnu dreveničku, v ktorej sú dve miestnosti venované legende slovenského folklóru, sa podarilo zrekonštruovať a teraz ju za prítomnosti majstrovej jedinej žijúcej sestry Marty (86) sprístupnili verejnosti. Milovníci folklóru v nej nájdu aj osobné veci tohto známeho folkloristu, ako opasok, gety či fujary.
Priam rozprávkový domček pochádza z povojnového obdobia, jeho prvými majiteľmi boli manželia Hukeľovci a naposledy v ňom žili ich príbuzní pred takmer 20 rokmi.
Rozhodli sa tu zriadiť expozíciu venovanú hriňovskému rodákovi, zakladateľovi a choreografovi Lúčnice Štefanovi Nosáľovi a jej súčasťou je aj vznikajúca expozícia tradícií a ľudovej kultúry. Hriňovská drevenica Štefana Nosáľa prešla i prerábkou. „Mesto a nadšenci tradícií na nej zrekonštruovali strechu, položili nové podlahy či postavili pec,“ uviedol primátor Stanislav Horník.
Fujary aj gety
Interiér je vybavený dobovým nábytkom, ale aj technikou na filmové projekcie z prostriedkov grantu. Spomienkové predmety na profesora Nosáľa im darovala manželka Marta, ale aj Lúčnica. „V dreveničke našli miesto dve fujary, ktoré používal pán Nosáľ pri vystúpeniach. Sú tam aj jeho gety, v ktorých vystupoval vo FS Odzemkári, a vybíjaná valaška. Teraz nám Lúčnica a Stanislav Dúžek darovali vybíjaný opasok,“ povedal projektový manažér mesta Michal Machava.
Dreveničku si prišla pozrieť sestra Nosáľa Marta Bystrianska (86) s dcérami Máriou a Vierou. „Mama je posledným žijúcim súrodencom uja Štefana. Je veľmi pekné od Hriňovej, že si uctili jej brata a svojho rodáka, ktorý sa celý život venoval folklóru, takýmto spôsobom. Mamička má z toho veľkú radosť,“ povedala v mene Marty jej dcéra Mária.
Štefan Nosáľ († 90)
- od roku 1949 pôsobil v Lúčnici ako sólista
- od roku 1951 viedol Lúčnicu ako choreograf a vedúci súboru
- vytvoril viac ako 200 choreografických diel
- na svojom konte mal viacero prestížnych ocenení