Mení svoju farbu v reakcii na zmeny koncentrácie glukózy a albumínu aj hladiny pH v krvi. Je tak možné mať pod kontrolou napríklad cukrovku, píše taliansky denník La Repubblica.
Hviezdičky, šípy, trojuholníky a kvety ... Mohlo by to vyzerať ako obvyklé tetovanie. Ale nezmazateľné obrázky, ktoré zdokonalil tím vedcov z Technickej univerzity v Mníchove, skrývajú čosi viac: sú schopné meniť farbu v reakcii na zmeny koncentrácie glukózy, albumínu a pH v našom tele.
Ako uvádzajú vedci na stránkach časopisu Angewandte Chemie International Edition, doteraz bolo nové tetovanie testované na niektorých vzorkách kože ošípaných, ale mohlo by byť v budúcnosti vyskúšané na ľuďoch a jedného dňa by dokázalo umožniť pacientom a lekárom sledovať v reálnom čase niektoré chronické ochorenia, ako je cukrovka a ochorenia srdca a obličiek.
Tím vedcov vedený inžinierom chemikom Alim Yetisenem vyvinul senzory, ktoré merajú farbu a aplikujú sa pomocou injekcie, schopné merať koncentrácie troch biomarkerov v tkanivovom moku, ktorý vypĺňa medzibunkový priestor. "Senzory fungujú ako diagnostický displej, ktorý môže meniť farbu v reakcii na zmeny koncentrácie pH, glukózy a albumínu," vysvetlili vedci.
Senzor albumínu má žltú farbu, ktorá zozelená v závislosti na tom, ako rastie koncentrácia albumínu. Pre senzor glukózy bola tiež zvolená žltá farba, ktorá sa môže meniť tak, že pri vysokej koncentrácii glukózy získa až tmavozelenú farbu. Senzor pre pH môže prechádzať zo žltej do modrej, podľa toho, ako sa menia hodnoty pH (normálne hodnota je asi 7,4).