Či už sa opaľujeme ľahko, alebo nás aj jemný odtieň stojí hodiny vypekania na slnku, pekne tmavej pokožky sa nechceme vzdať. Obrátili sme sa na odborníčku, dermatologičku Dianu Višňovskú, ktorá nám prezradila, ako zariadiť, aby nám letné opálenie vydržalo čo najdlhšie.
Zásady pri opaľovaní
- Neopaľujte sa na priamom slnku medzi 11.00 až 15.00 hod.
- Pobyt na slnku predlžujte iba postupne, najmä ak patríte k ľuďom so svetlou pokožkou.
- Používajte hlavne pri mori a vo vysokých nadmorských výškach dostatočne vysoké UVB a UVA filtre - SPF 30 a viac.
- Prípravky nanášajte v dostatočnom množstve a opakovane.
- Noste pokrývky hlavy.
- Myslite aj na zabúdané miesta - plešina, uši, priehlavky na nohách...
- Po období intenzívneho opaľovania si dajte pozor na zmeny na koži - pravidelne kontrolujte svoje pigmentové znamienka.
Zásadná je predpríprava. Už mesiac pred intenzívnym slnením by ste mali nasýtiť telo zvýšeným užívaním antioxidantov, ako sú betakarotén, vitamín E a C a aj stopových prvkov ako selén a zinok. Ich cieľom je neutralizovať voľné radikály, ktoré vznikajú pri opaľovaní a nanášaní chemických filtrov. Spomaľujú starnutie pokožky a zmierňujú tvorbu karcinogénnych buniek.
Keďže epiderma - pokožka sa celá obnovuje každých 30 dní, treba si urobiť pred plánovaným opaľovaním telový peeling, aby ste z pokožky odstránili odumreté povrchové bunky. Pomôže zabezpečiť, aby nedošlo hneď po opálení k šúpaniu pokožky.
Ak si chcete udržať tmavú pokožku, na epiláciu voskom či rôznymi depilačnými krémami treba myslieť pár dní pred opaľovaním. Vyhnete sa tak riziku vzniku pigmentových škvŕn. Po opaľovaní siahnite radšej po žiletke, lebo vosky a depilačné krémy by urýchlili stratu ťažko získaného opálenia.
Zásadou je opaľovať sa s rozumom, myslieť na ochranu pred UV žiarením a so slniečkom to nepreháňať, aby ste predišli spáleniu. Pri ňom dochádza k rýchlemu ošúpaniu spálenej kože, čo spôsobuje nielen rýchlejšiu stratu pigmentu, ale hlavne rýchlejšie starnutie pokožky. Spálenie môže viesť k vzniku pigmentových škvŕn a najzhubnejšieho nádoru kože – melanómu.
Vždy z tela osprchujte slanú alebo chlórovú vodu a potom dôkladne hydratujte vysušenú pokožku telovými mliekami a krémami s hydratačnými a upokojujúcimi zložkami, ako kyselina hyalurónová, glycerín, aloe vera, pantenol a podobne. Pokožku nešúchajte, nepeelingujte, nevysušujte mydlami, ale pri umývaní siahnite radšej po olejových prípravkoch.
Vyhýbajte sa teplým kúpeľom a radšej sa osprchujte vlažnou vodou. Horúci kúpeľ totiž pokožku vysušuje a môže viesť k jej šúpaniu. Naopak, studená voda ju prekrví, vďaka čomu bude vyzerať sviežo a zdravšie.
Piť dostatočné množstvo vody by ste mali za každých okolností. Správna hydratácia pomáha celému organizmu a teda aj pokožke, ktorú udržuje pevnú, zdravú a krásnu. Ak si však chcete udržať letné opálenie čo najdlhšie, dodržiavanie pitného režimu je základ.
Táto rada síce nedokáže dlhšie udržať opálenú pokožku, no zaručene ju rozjasní. Okrem bežného hydratačného krému naneste na telo aj tenkú vrstvu oleja, ktorý vám dodá jemný lesk. Aj vyblednutú farbu pokožky dokáže krásne zvýrazniť.