Ak by sme sa pozreli do histórie, Grónsko by stálo prinajmenšom 1 mld. USD, píše CNN na svojej internetovej stránke. V roku 1946 totiž USA ponúkli Dánsku za Grónsko 100 mil. USD v zlate, čo je dnes po zohľadnení inflácie 1,3 mld. USD.
CNN dodáva, že USA od Dánska v roku 1917 kúpili dnešné Americké Panenské ostrovy za 25 mil. USD v zlate, čo je v súčasnosti zhruba 500 mil. USD. V prípade Grónska dnes, "aj keby sa v princípe dosiahla dohoda, cena by bola extrémne vysoká. Išlo by o miliardy, možno aj bilióny," povedal pre CNN Iwan Morgan z University College London. Dodal, že súčasťou takejto kúpy by boli dohody a legislatívny proces v Dánsku, Grónsku a pravdepodobne aj v Európskej únii.
Nečerpané ložiská ropy, plynu a minerálov v Grónsku by mohli byť atraktívne, ale Tim Boersma z Columbijskej univerzity pre CNN uviedol, že "z hľadiska energetiky a surovinových zdrojov je Grónsko krajinou, ktorá je iba okrajovo rozvinutá a nemá základnú infraštruktúru". Kúpa Grónska by zároveň znamenala prevzatie sociálnych výdavkov, dodáva CNN s tým, že na ostrove je 9-percentná nezamestnanosť, pričom osobitne vysoká je medzi mládežou a Grónsko je výrazne závislé od financií z Dánska.