Krátko nato ich definitívne otvorili a potom padol aj Berlínsky múr, pripomenula v pondelok v západomaďarskom Šoprone udalosti okolo hromadného úteku východných Nemcov spred 30 rokov nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Piknik sa stal symbolom slobody. My Nemci s vďakou spomíname na to, čím prispeli Maďari k zjednoteniu Európy," dodala nemecká kancelárka na ekumenickej bohoslužbe pri príležitosti 30. výročia tzv. Paneurópskeho pikniku - pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.
Na podujatí, na ktorom sa zúčastnil aj maďarský premiér Viktor Orbán, Merkelová podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság vyjadrila vďaku Maďarom, i ostatným krajinám, ktoré bojovali za slobodu. Orbán ocenil, že nemecká kancelárka pri tejto príležitosti prijala pozvanie na návštevu Maďarska. Vyzdvihol, že kancelárka už dlho riadi svoju krajinu a že urobila mnoho pre Európu. "Jednota Európy nie je nikdy dokonaná, tá je daná nezávislými národmi," zdôraznil predseda maďarskej vlády.
V sobotu vo svojom týždennom videopodcaste Merkelová poďakovala Maďarsku za to, že v roku 1989 našlo odvahu otvoriť hranice a tým umožnilo ľuďom z bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) utiecť na Západ. "Bol to veľmi dôležitý krok v otázke toho, že sme mohli dospieť k pádu (Berlínskeho) múru a potom k nemeckej jednote," uviedla nemecká kancelárka.
Analytička inštitútu Centra pre základné práva (Alapjogokért Központ) Eszter Párkányiová v pondelok vo verejnoprávnej televízii M1 pripomenula, že železná opona bola nielen fyzickou prekážkou, ale aj ideologickou. "Jej demontáž bola prvým momentom odtrhnutia sa od Sovietskeho zväzu," dodala expertka.
Diery v železnej opone podnietili záujem občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorí začali počas roka 1989 hromadne utekať do Západného Nemecka. Mnohí trávili dovolenky na Balatone a hľadali príležitosť na prechod do Rakúska. Tá sa naskytla napríklad na tzv. Paneurópskom pikniku v Šoprone 19. augusta 1989.
Počas tohto podujatia organizovaného Paneurópskou úniou sa mala na tri hodiny otvoriť pohraničná brána, aby sa mohli účastníci akcie z Maďarska i Rakúska slobodne pohybovať. Otvor v železnej opone však využilo asi 1000 východných Nemcov, ktorí doslova prebehli na Západ.
Hranica medzi Rakúskom a Maďarskom sa definitívne otvorila v noci z 10. na 11. septembra 1989. Len počas troch dní emigrovalo na Západ asi 15.000 východných Nemcov. Nemecký kancelár Helmut Kohl sa o strihaní železnej opony pri Šoprone vyjadril, že vtedy bola odstránená prvá tehla Berlínskeho múru, ktorý sa začal rúcať 9. novembra 1989.