Uviedla to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) v pondelok pred rokovaním Hospodárskej a sociálnej rady SR. Zároveň potvrdila, že projekt nebude mať formu ústavného zákona, čo od šéfky rezortu žiadal predseda Smeru-SD Robert Fico.
"V súčasnosti ako jeden z bodov na rokovaní bude aj stratifikácia," povedala Kalavská s tým, že ďalšie kroky podnikne podľa toho, čo prinesie diskusia. Tiež poznamenala, že s Robertom Ficom si "vydiskutovali náležitosti, ktoré si potrebovali vydiskutovať".
Pripustila, že je zmierená s tým, že reformu poslanci Smeru-SD nepodporia. Ako dodala, cieľom celej stratifikácie bolo pomôcť slovenskému zdravotníctvu, hlavne ústavnej zdravotnej starostlivosti. "Politické vytĺkanie kapitálu, alebo politikárčenie už vonkoncom neprospeje slovenskému pacientovi," uzavrela.
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) pripomenul, že stratifikácia nezačína v tomto ani budúcom roku. Myslí si, že stále je dosť času na argumentovanie, analyzovanie a vysvetľovanie. "Možno by sme sa skôr mohli ešte v tomto čase povenovať analýze, čo stratifikácia znamená pre reálny dopad na každú nemocnicu a na každého občana najmä vo vzdialených regiónoch," povedal.
Podporu stratifikácii v podobe obyčajného zákona zatiaľ avizovala opozičná SaS. Hnutie Sme rodina sa k návrhu vyjadrí až vtedy, keď bude známa jeho finálna verzia. OĽaNO si myslí, že ak Smer-SD nepodporí návrh vlastnej ministerky, mala by Kalavská podať demisiu. Navrhovaná reforma nemocníc ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať.
Projekt by mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.