Poslankyňa Národnej rady SR a predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí o vyvodení trestnoprávnej aj politickej zodpovednosti. Reagovala na informácie o prebiehajúcom vyšetrovaní trestných činov predstaviteľov štátnych orgánov, o čom v pondelok informovali dozoroví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka.
Remišová zdôraznila závažnosť prepojení predstaviteľov štátnych orgánov s ľuďmi okolo podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. "Má ísť o veľmi dôležité mená, ktoré komunikovali s Marianom Kočnerom a následne aj istým spôsobom konali. Každý, kto na tomto obludnom systéme participoval, musí niesť plnú zodpovednosť," uviedla na sociálnej sieti.
Za zvláštny považuje prístup prokuratúry k nitrianskemu podnikateľovi Norbertovi Bödörovi. Prokurátori podľa jej slov potvrdili dostatok zákonných dôvodov na domovú prehliadku a zadržanie Bödöra. "Avšak o plánovanom úkone sa dozvedel, preto ho zrušili," podotkla s tým, že je nutné sa pýtať, či neexistuje ohrozenie vyšetrovania z jeho strany.
Koalícia mimoparlamentných strán PS a Spolu chcú vymeniť súčasných politikov s podobnými prepojeniami za ľudí, "ktorí nie sú zaťažení žiadnymi kontaktmi s mafiou". Zdôraznili, že stoja za prokurátormi, vyšetrovateľmi a policajtmi, vďaka ktorým sa odhaľujú "fakty o fungovaní mafiánskych praktík" generácie Mariana Kočnera na Slovensku.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová plne dôveruje vyšetrovaciemu tímu a dozorujúcim prokurátorom, ktorí sa zaoberajú kauzou vraždy Kuciaka a Kušnírovej. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. "Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dnes potvrdili, že existujú vážne poznatky o trestných činoch predstaviteľov štátnych orgánov. Považujem tieto informácie za mimoriadne závažné," uviedla hlava štátu.
Čaputová zdieľa presvedčenie vyšetrovateľov i dozorujúcich prokurátorov, že v záujme vyšetrenia celého prípadu je potrebné, aby ľudia, ktorých sa dôvodné podozrenia vyplývajúce z komunikácie s jedným z obvinených týkajú, prišli dobrovoľne v tejto veci vypovedať. "Je to potrebné, aby si občania mohli uchovať dôveru v právo a spravodlivosť. Budem aj naďalej pozorne sledovať vývoj situácie a vo vhodnom čase zaujmem zásadné stanovisko," dodala.
V rámci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyšetruje ÚŠP aj trestnú činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov. Prokurátor ÚŠP to povedal na tlačovej konferencii v Pezinku s tým, že o nej získali vážne poznatky. Potvrdil tiež informáciu, že sa Norbert Bödör dozvedel o jeho plánovanom zadržaní, v dôsledku čoho bol súhlas na jeho zadržanie zrušený. Dodal, že obžaloby v prípade vraždy novinára by mohli byť vznesené do konca novembra tohto roka. Marian Kočner by mal byť podľa prokurátorov zatiaľ finálnym objednávateľom vraždy novinára.