Možno ste nevedeli, že výrobcovia automobilov majú špecialistov, ktorí sa zaoberajú tým, čo má zacítiť váš nos, keď si sadáte do novo zakúpeného vozidla. Táto vôňa novoty však obvykle dlho nevydrží a väčšina vodičov sa snaží ju nejako nahradiť.
Odborník radí, na čo myslieť pri výbere vône do auta, čoho sa, naopak, vyvarovať. Niektoré používané arómy majú pozitívny vplyv na naše zmysly a tým aj na šoférske schopnosti.
Pozitívne účinky na vodiča
VANILKA
Vôňa pôsobí upokojujúco a antidepresívne
EUKALYPTUS
Pozitívne pôsobí na dýchacie cesty, čo vplýva aj na sústredenie pri jazde
LEVANDUĽA
Pôsobí na nervozitu, nepokoj, bolesti hlavy a tým zlepšuje koncentráciu na premávku
MÄTA
Osviežuje myseľ, zvyšuje aktivitu mozgu napríklad pri nočnom šoférovaní
RUŽA
Pôsobí antidepresívne a zlepšuje náladu
CITRUSY
Znižujú úzkosť a depresiu
KÁVA
Stimuluje a zvyšuje pozornosť a tým zlepšuje reakcie
JABLKO
Prečisťuje a osviežuje myseľ
SANTALOVÉ DREVO
Eliminuje agresivitu a podráždenosť, vodič je potom tolerantnejší
ROZMARÍN
Zvyšuje pozornosť a bdelosť
Testujú pach interiéru
Lucia Kovarovič Makayová, Volkswagen Slovakia
Kontroluje sa aj vôňa?
Pri výrobe vozidiel testujeme v našom laboratóriu všetky diely z rôznych materiálov nachádzajúce sa v interiéri vozidla, vrátane vedenia klimatizácie. Kvalifikovaní pracovníci vykonávajú súbor viacerých testov, v rámci ktorých sa posudzuje aj zápach jednotlivých dielov.
Čo všetko robia?
Testovanie zápachu dielov prebieha pri jednotlivých dieloch tým spôsobom, že sa predpísané množstvo dielov zohrieva v sklenenej nádobe na 80 0C po dobu 2 hodín a po jeho vybratí ho po 5 minútach ovoniavajú a hodnotia minimálne 3 laboranti. Niektoré materiály ako koža alebo textílie sa testujú aj pri tzv. saunovom efekte, čiže pri 100 % vlhkosti.
Čo má byť cítiť v novom aute?
Cieľom je, aby ste mali po nasadnutí do nového vozidla neutrálny dojem z jeho vône. To znamená, že nemá ani voňať, ani zapáchať. Jediná žiaduca a tolerovaná vôňa je vôňa kože, ktorá dodáva vozidlu punc luxusu.
Čo robiť, aby auto voňalo novotou?
Neutrálnu vôňu vozidla si dokáže zákazník udržať dlhšie, ak dodržiava zásady ako pravidelné dôkladné čistenie klimatizácie, vysávanie a čistenie vozidla. Taktiež odporúčame vo vozidle nefajčiť, nenechávať zvyšky jedla a pod.
Vôňa musí byť príjemná
Pavol Ciesar, produktový špecialista Fann parfumerie
Vône nás ovplyvňujú a na základe tohto vnemu sa dokážeme cítiť príjemne alebo naopak, u každého z nás je to individuálne. Čo je hlavné, vôňa alebo aróma by nemali obťažovať a už vôbec nie spôsobovať nepríjemné pocity či dokonca bolesti hlavy.
Vydržia aj mesiace
Existuje viacero možností, ako prevoňať auto. Každý z nás si vybaví vonný ,,stromček“, ktorý kedysi hneď po rozbalení voňal tak silno, že ho bolo treba rozbaľovať postupne, alebo robiť do obalu len malé dierky. Dnes sú už tieto produkty vymyslené tak, že majú technológie postupného uvoľňovania vône, a tak doba pôsobenia môže byť od jedného až do štyroch mesiacov.
Rôzne arómy
Tieto autodoplnky môžu mať príjemne svieži charakter, keď vám spríjemňujú pobyt v aute čerstvou vôňou ovocia, oceánu, sviežeho vzduchu alebo prechádzky lesom a podobne. Alebo majú funkčnú vlastnosť pohlcovania pachov, ako napríklad antitabak.
Tip: Nekombinujte
Pokiaľ nahrádzate jednu vôňu druhou, rozhodne nenechávajte staré vonné doplnky v aute. Vône sa môžu ,,biť“ a tak je lepšie ich vymeniť a nekombinovať!