Pomerne úzky horský chodník sa po chvíli zmenil na preplnený bulvár, kde ste mohli počuť ľudí z Poľska, Česka aj okolitých krajín. Situácia miestami pripomínala stav, ktorý panuje na Evereste. Na Rysoch sa cez víkend pohybovali okrem domácich najmä Poliaci, ktorí mali doma niekoľko štátnych a cirkevných sviatkov, a tak sa vybrali dovolenkovať na Slovensko. Podľa služobne najstaršieho chatára a nosiča v Tatrách Viktora Beránka (69) však nejde o nič výnimočné.
„Za 50 rokov sa nič nezmenilo, len ľudia žijú, akoby minulosť nebola a potom je pre nich všetko mimoriadne. Na hromadné výstupy na Rysy chodilo aj tri- či štyrikrát viac ľudí ako dnes,“ prezradil. Súhlasí s ním aj chatár z Chaty pod Soliskom Milan Štefánik (45): „V polovici augusta je vysoká návštevnosť, ktorá pri peknom počasí vydrží až do druhej polovice septembra. Návštevnosť z roka na rok rastie. Na horských chodníkoch tak stretnete čoraz viac domácich aj turistov.“ Počas víkendu sa po Rysoch pohyboval aj čitateľ Matej Trubíni.
„Išiel som na najvyšší štít dostupný bez sprievodcu a bez horolezeckého vybavenia a rovnako ako pre mňa je lákadlom aj pre iných. Veľa ľudí však výstup podceňuje,“ zamyslel sa Matej. Pociťuje to aj Tatranská horská služba, ktorá musí na chodníkoch denne zasahovať: „Či už ide o vyčerpanie, kolaps alebo úrazy, ich počet každú sezónu stúpa. Návštevnosť na Rysy však bola vždy vysoká. Dnes je tam dobrý chodník a neevidujeme tam obzvlášť zvýšenú úrazovosť. Dôležité sú výbava, opatrnosť a najmä ohľaduplnosť.“ Turisti však niekedy čakanie v rade nevydržia a predbiehajú vzorne čakajúcich ľudí, čo vedie k nebezpečným situáciám.