Prezidentka v tejto súvislosti pripomenula Helmeho pokus prepustiť šéfa policajných síl z minulého týždňa. Kaljulaidovej stanovisko kladie nátlak na premiéra Jüriho Ratasa, hoci ten podľa tlačovej agentúry Reuters nehodlá zasahovať proti svojmu partnerovi v iba štvormesačnej koalícii. Helme, ktorý momentálne zastupuje ministra vnútra, sa pokúsil prepustiť policajného šéfa, avšak nepodarilo sa mu to, keďže tento post je obsadzovaný kabinetom, a nie daným ministrom. Helme sa Ratasovi ospravedlnil s tým, že konal príliš prudko a unáhlene.
"Už len pokus o takéto niečo je neprijateľný. Minister, ktorý podnikne takýto krok, nie je spôsobilý byť členom vlády našej republiky. Svoj názor som tlmočila i premiérovi, ale zloženie vlády v parlamentnej demokracii závisí, samozrejme, od zákonodarného zboru," uviedla Kaljulaidová po stretnutí s Ratasom.
Estónska reformná strana (RE), ktorá zvíťazila v marcových voľbách, ale zostala pred bránami parlamentu po tom, ako Estónska strana stredu (KE) uzavrela koaličnú dohodu s EKRE a konzervatívnou stranou Vlasť (ISAMAA), sa rozhodla v parlamente iniciovať hlasovanie o vyslovení nedôvery Helmemu. Pravdepodobnosť úspechu je však vzhľadom na to, že koalícia má v parlamente pohodlnú väčšinu, malá.