A ak majú so sebou dieťa, objednajú mu tiež. Samozrejme, nealkoholické. Vyvoláva to akýsi pocit spolupatričnosti a drobec sa s penou okolo úst cíti odrazu o čosi väčší. Rodičia radi hovoria, že nealko pivo je pre deti vhodnejšie ako limonády, pretože tie sú plné cukru a chemikálií. Je to však pravda? Odborníci z českeho portálu vimcojim.cz sa pozreli na klady a zápory tohto nápoja.
Okolo bruška pneumatika, na rukách aj nohách „faldíky“ a mliečne zúbky samá plomba. Detskí lekári vidia za obezitou a nezdravým jedálničkom príliš veľa sladkostí a rýchleho stravovania, nedostatok pohybu a práve aj nadmernú konzumáciu sladených sýtených nápojov. V súčasnosti sa už rodičia začínajú snažiť zmeniť tieto návyky a tak pri pobyte na ihrisku, či posedení vonku objednajú dieťaťu namiesto koly nealkoholické pivo. Obsahuje predsa vitamíny a oveľa menej cukru, než iné sladké nápoje. Nuž, trochu majú pravdu, a trochu nie.ÁNO
O nealkoholickom pive sa naozaj dá povedať, že je svojím zložením v podstate iontovým nápojom. Obsahuje asi dve tisícky biologicky aktívnych látok. Najznámejšie sú zrejme vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú získať energiu a sú dôležité pre nervový systém.
NIE
Hoci v plechovkách sa dá kúpiť nápoj s 0,0 % alkoholu, čapované nealko máva obsah 0,5 %. A deti by alkohol nemali. Pitím nealka od útleho detstva vzniká návyk na chuť nápoja, aj samotnú aktivitu spoločenského pitia. Ako bude dieťa rásť, zamení nealko za alkoholické pivo. Odborníci varujú, že u dieťaťa tak je možné vypestovať akúsi pravdepodobnosť k závislosti.
Tento nápoj je pre dospelých
Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí
Nealkoholické pivo určite deťom neodporúčam. Je to z prevenčných dôvodov, môže si potom ľahšie prejsť na normálne. Vytvára sa mu tak zvyk na kultúru pitia. Okrem toho, niektoré nealkoholické pivá majú určitý obsah alkoholu. Tento nápoj má svoj význam, ale je určený pre dospelých.