Komunikačnú platformu preslávil Marian Kočner (56) obvinený v kauze vraždy novinára, ktorý si cez ňu písal so svojou kumpánkou Alenou Zsuzsovou (44). Nový Čas sa u Julie Weiss z Threemy zaujímal o detaily toho, ako funguje pozadie mobilnej aplikácie, či dokáže uchovať vymazané správy, ale aj o to, ako firma spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Ako spoločnosť Threema vníma zvýšený záujem policajných zložiek o komunikáciu dvoch obvinených v prípade vraždy novinára na Slovensku?
Nemôžeme to komentovať, keďže sme úplne podrobne nesledovali daný prípad či jeho mediálne pokrytie na to, aby sme sa k tomu vedeli vyjadriť.
Obrátili sa na vás policajné autority či iné bezpečnostné zložky v súvislosti s rozšifrovaním komunikácie Kočnera?
Nie.
Môžete ako vývojár dešifrovať tieto správy?
Nie, keďže nevlastníme súkromné „kľúče“ našich používateľov.
Akým spôsobom sa dá dostať k vymazaným správam, ktoré si užívateľ posiela cez Threemu?
Všetky správy a súbory v Threeme sú v pamäti telefónu zašifrované cez silnú šifru. Žiadna aplikácia však nevie garantovať fyzické vymazanie dát vďaka ľahkému prístupu do pamäte zariadenia. Toto zvyčajne nie je problém v prípade aplikácie Threema, keďže dáta sú zašifrované aj tak. Avšak používateľ si môže vybrať zlé alebo ľahko uhádnuteľné heslo, prípadne žiadne alebo dokonca môže poskytnúť toto heslo príslušným orgánom aj sám od seba. V týchto prípadoch, keď majú fyzický prístup do telefónu, tak im to môže umožniť prečítať si uložené správy (možno s pomocou špecializovaného forenzného softwaru).
Sú správy uchovávané v „cloude“ alebo len v telefóne?
Len na telefóne.
Stretli ste sa s podobným prípadom, keď sa orgány činné v trestnom konaní zaujímali o správy z aplikácie, ktoré by mohli poslúžiť vyšetrovateľom ako dôkaz na posúdenie trestného činu?
Orgány činné v trestnom konaní sú dobre informované o fakte, že nemôžeme rozšifrovať obsah komunikácie. Zvyčajne nás žiadajú len o informácie s identifikáciou vlastníka daného Threema ID. Takýmito požiadavkami sa zaoberáme.
Dá sa utajiť používateľ aplikácie resp. nestotožniť odosielateľa s prijímateľom?
Áno, Threema sa dá používať kompletne anonymne, keďže sa dá zriadiť účet bez toho, aby ste poskytli osobné informácie ako email či telefónne číslo.
Threema: Poskytujeme informácie
Na otázku, prečo vyšetrovateľ, ktorý rieši prípad Kuciaka, nežiadal o pomoc Threemu prokurátor odpovedal: „Aký by bol na to dôvod? V tomto smere ide výlučne o technickú otázku, ale aplikácia ako táka neuchováva správy. Uchovávajú sa v jeho telefóne, nie vo virtuálnom priestore. My sme zaistili, bolo to preskúmané znalcami, a tie správy boli zaistené v mobile Mariána K.,“ vysvetlil prokurátor. Samotná Threema tvrdí, že informácie musia poskytnúť na základe súdneho príkazu. „Zahraničné orgány musia podať oficiálnu žiadosť o právnu pomoc. Ak sú zákonné požiadavky úplne splnené, môžeme poskytnúť informácie súvisiace s daným identifikátorom Threema ID,“ dodali.