Conte podal svoju demisiu do rúk prezidenta po rozprave o vládnej kríze v Senáte. Podľa agentúry AP Mattarella požiadal Conteho, aby zostal dočasne v úrade.
Conte počas rozpravy v Senáte obvinil ministra vnútra a predsedu pravicovo-populistickej strany Ligu Severu (LN) Mattea Salviniho z nezodpovedného a sebeckého správania za to, že vyvolal vládnu krízu. Salvini je podľa neho "nezodpovedný" a vystavuje krajinu riziku uvrhnutia do "špirály neistoty a finančnej nestability". Salvini zasa vyhlásil, že vyvolal vládnu krízu, pretože sa nebojí perspektívy predčasných volieb.
"Som slobodný muž a nebojím sa úsudku Talianov," zdôraznil Salvini. AP už skôr informovala, že prezident Mattarela môže požiadať Conteho, aby zostal vo funkcii a pokúsil sa nájsť alternatívnu väčšinu v parlamente, alebo prijme jeho demisiu a uvidí, či by iný líder nebol schopný vytvoriť koalíciu. Ak sa to nepodarí, prezident môže rozpustiť parlament a už v októbri sa môžu konať nové voľby.
Politická kríza v Taliansku prepukla naplno po tom, ako Salviniho strana stiahla začiatkom augusta svoju podporu pre vládnucu koalíciu. Stalo sa tak v súvislosti s projektom Európskej únie na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym mestom Lyon, ktorý koaličný partner, Hnutie piatich hviezd (M5S), pri hlasovaní v parlamente nepodporil.
Šéf M5S Luigi Di Maio sa vyjadril, že "Taliani čelia absurdnej vládnej kríze, ktorú chce Liga", a obvinil pritom ministra vnútra Salviniho z egoizmu. Salviniho strana, obľúbená v Taliansku pre svoju protiimigračnú politiku, bola najúspešnejším politickým subjektom v májových voľbách do Európskeho parlamentu a má podporu približne 34 percent. To by Salvinimu v prípade predčasných volieb umožnilo zostaviť novú koalíciu s ďalšími pravicovými frakciami a stať sa novým premiérom.