Nové vedenie, označované ako "zvrchovaná rada" bude mať 11 členov - šiestich civilistov a piatich príslušníkov armády. Na čele krajiny má stáť niečo vyše troch rokov, kým sa neuskutočnia voľby. Prvých 21 mesiacov bude novej rade predsedať generál Abdal Fattáh Burhán, doterajší šéf vládnucej vojenskej rady, ktorého má následne na 18 mesiacov vystriedať civilista. Členova novej rady zložia prísahu už v stredu.
K oznámeniu vytvorenia novej vládnucej rady došlo tri dni po tom, ako sudánski aktéri uzavreli príslušnú dohodu, nazývanú "ústavná deklarácia". Tá má vytvoriť v tejto krajine podmienky na prechod k civilnému režimu. Oba tábory sa dohodli na tomto postupe už začiatkom augusta, pričom ich rokovania sprostredkovali Africká únia a Etiópia.
Utorkové oznámenie bolo pôvodne očakávané už uplynulú nedeľu, na čo mala byť rozpustená spomínaná vojenská rada. Na poslednú chvíľu však vznikli nezhody okolo obsadenia niektorých postov.
Dohoda predpokladá aj vymenovanie kabinetu ministrov a zákonodarnej rady, v ktorej má tvoriť väčšinu hlavná koalícia protestných zoskupení. Zákonodarná rada má zasadnúť v priebehu najbližších troch mesiacov. Za prechodného premiéra navrhli lídri protestného hnutia známeho ekonóma Abdallu Hamdúka, ktorý od roku 2011 zastáva vysoký post v Ekonomickej komisii OSN pre Afriku.
Najnovšia dohoda vznikla po takmer ôsmich mesiacoch protestov v Sudáne. Tie boli namierené spočiatku proti dlhoročnému autokratickému prezidentovi Umarovi Bašírovi a následne proti vojenskej rade, ktorá prevzala v apríli moc po Bašírovom zosadení. Napätie medzi protestujúcimi a vojenským vedením sa vystupňovalo po zásahu z 3. júna, keď bezpečnostné zložky zasiahli proti dlhotrvajúcemu okupačnému protestu v Chartúme, pričom desiatky ľudí usmrtili.