Putin dorazil do Helsínk o hodinu neskôr, ako bolo pôvodne naplánované. Jeho návšteva sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení. Ako informovala agentúra DPA, v centre Helsínk sa zišli malé skupiny demonštrantov vrátane nátlakovej organizácie Amnesty International. Vyzývali na väčšie dodržiavanie ľudských práv v Rusku.
"Prezident Niinistö a prezident Putin absolvujú oficiálne rozhovory v prezidentskom paláci. Okrem dvojstranných vzťahov medzi Fínskom a Ruskom budú prezidenti diskutovať o regionálnych a medzinárodných otázkach," uvádza sa vo vyhlásení fínskej vlády zo 14. augusta, z ktorého citovala agentúra TASS. Po rozhovoroch usporiadajú spoločnú tlačovú konferenciu. Na záver ich čaká večera v námornej obrannej pevnosti Suomenlinna.
Naposledy sa obe hlavy štátov stretli na Medzinárodnom arktickom fóre v Petrohrade v apríli 2019. Fínsko, ktoré má s Ruskom 1300 kilometrov dlhú štátnu hranicu, nie je členským štátom NATO, s touto západnou vojenskou alianciou však dlhoročne spolupracuje. Fínsko bolo 700 rokov súčasťou Švédska. Po tom, ako boli Švédi porazení v rusko-švédskych vojnách, sa dostalo v roku 1809 do područia Ruského impéria. Tesne po boľševickej revolúcii vyhlásilo Fínsko 6. decembra 1917 suverenitu.