Tieto označenia nie sú náhodné a každé sa môže používať len ak produkt spĺňa presne stanovené požiadavky. Odborníci z českého portálu vimcojim vysvetľujú, aké sú rozdiely medzi jednotlivými pojmami. Viete, čo pijete?
Získava sa z čerstvého alebo chladeného ovocia, alebo zmesi viacerých ovocí. Šťava môže obsahovať ovocný pretlak, dreň alebo dokonca kúsky ovocia. Ale nemusí.
Ovocnú šťavu, ktorá bola vyrobená len z ovocia a vody ovociu prirodzenej, možno označiť slovom „džús“. Džús nesmie obsahovať extra pridanú vodu.
100 % šťava má prirodzenú farbu, môže byť jemne zakalená, nie je dosladzovaná pridaným cukrom.
Ovocná šťava z koncentrátu sa najprv pri výrobe zbavuje vody (koncentruje) a následne sa do nej podiel vody vracia.
Nektár a ovocný nápoj
Nektár či nápoj kombinuje ovocnú zložku, hoci aj koncentrát, s vodou. Môže doň byť pridávaný cukor či iné sladidlá. Podiel ovocnej zložky by mal byť uvedený na obale, jednoznačne však bude menej ako 100 %. Z uvedených nutričných údajov sa však obvykle nedá rozoznať, či je cukor pridaný, alebo prirodzene sa vyskytujúci v ovocí.
Nápoj s podielom ovocnej šťavy môžeme pripraviť aj zo sirupu, ktorý zriedime vodou. Sirup je nápojový koncentrát a nemusí nutne obsahovať ovocnú zložku. Obvykle je však štredro dosládzaný cukrom a inými sladidlami. Názov, ktorý obsahuje pomenovanie ovocia má väčšiu pravdepodobnosť obsahu ovocia než ten, ktorý nesie označenie „s príchuťou“. Najlepšie je však preštudovať si zloženie na etikete.
Ovocné nápoje áno, ale s mierou
Ovocná šťava je spestrením jedálnička a bezpochyby je zdravá a plná vitamínov. Avšak 100 % ovocné šťavy majú vysoký obsah kyselín, ktoré nie sú vhodné pre zubnú sklovinu a tiež veľa cukru a teda aj energie. Čerstvého ovocia nezjeme toľko. Jeho pevné časti naplnia žalúdok a naviac obsahuje cennú, nenarušenú vlákninu.