Okrem situácie na slovenskej politickej scéne sa Merkelová zaujímala aj o vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27). Čaputová jej podľa svojich slov povedala, že vyšetrovanie je nezávislé a zodpovedné.
"Nieslo sa vo veľmi konštruktívnom duchu," uviedla Čaputová na margo stretnutia s tým, že na priebeh vyšetrovania Kuciakovej vraždy sa Merkelová pýtala osobitne. Prezidentka ju informovala, že vyšetrovanie podľa nej smeruje k odhaleniu páchateľov a ich potrestaniu.
Okrem spolupráce oboch krajín sa Merkelová s Čaputovou venovali aj témam Európskej únie (EÚ) a brexitu. "Pani kancelárka rovnako ako pán prezident vsádzajú na Slovensko a majú veľkú dôveru v našu krajinu aj v tom zmysle, že môžeme zohrať dôležitú rolu, pokiaľ ide o zbližovanie nášho regiónu so zvyškom Európskej únie a budovanie partnerstiev nad rámec nášho regiónu," doplnila Čaputová.
S Merkelovou sa zhodla na potrebe jednotnej EÚ aj tom, že dohoda o odchode Veľkej Británie z Únie je vyjednaná. "Na tejto pozícii treba zotrvať. Brexit je ukážkovým výsledkom populizmu, ktorému čelíme vo viacerých krajinách, a to, čo určite potrebujeme, je brexit s dohodou a nie bez dohody," zhrnula Čaputová. Pripomenula, že neriadený brexit by sa mohol negatívne dotknúť asi 100 000 Slovákov, ktorí v Británii žijú.
Slovenská prezidentka sa v stredu v Berlíne stretla aj s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom. Položením kvetov k pamätníku Bielych krížov si tiež uctila ľudí, ktorí prišli o život pri pokuse prekonať Berlínsky múr. Jej dvojdňová návšteva Nemecka, ktorá má niesť odkaz boja za slobodu, sa koná v čase 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Do vlasti sa prezidentka vráti vo štvrtok.