Vláda sa však rozhodla poslať na južný Zemplín 595 veľkokapacitných chladiarenských boxov, do ktorých uskladnia diviaky. Jeden kus pritom stojí približne 5 500 € a vojde sa doň 10 kusov.
V Zatíne predstavili prvé chladiarenské boxy z celkovej dodávky za 3,27 mil. € určených na uskladnenie diviačej zveri. Predseda miestnej poľovníckej spoločnosti Peter Szaxon potvrdil, že do chladničiek uskladnia zver pred ďalším spracovaním a počkajú na výsledky laboratórnych testov.
„Tie dorazia po 2-3 dňoch. Ak budú negatívne, mäso pôjde na konzumáciu. V opačnom prípade sa zakope alebo skončí v kafilérii,“ prezradil Szaxon. Boxy udržia mäso v teplotách od mínus 5 do plus 10 stupňov. Jaroslav Regec z ministerstva pôdohospodárstva potvrdil, že šírenie afrického moru predstavuje vážny problém: „V nárazníkových zónach osadíme spolu 595 chladiarenských boxov, pričom prvé kusy sú už na Zemplíne. Týždenne privezú až 36 boxov a všetky by mali dodať v priebehu 2,5 mesiaca.“
Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš zároveň vzkriesil svetielko nádeje, že mäso z odstrelených diviakov nevyjde navnivoč. „Ulovené diviaky sa hneď nemusia posielať do kafilérie. V prípade čo i len jedného nakazeného kusa v boxe však na konzum nemôže ísť žiaden,“ povedal Bíreš a dodal, že cenu bravčového na svetovom trhu určuje Čína, a ak sa bude mor šíriť naďalej, určite zdražie.
Musíme eliminovať šírenie nákazy
Tibor Lebocký, prezident Slovenskej poľovníckej komory
- Chladiarenské boxy považujeme za významnú pomoc. Musíme pristúpiť k zvýšenému lovu a do vyšetrenia vzoriek ich môžeme uložiť na jednom mieste, aby sme eliminovali šírenie nákazy.