Mladá etnologička zo Smoleníc (okr. Trnava) túžila pomáhať druhým. Jej kroky pred 8 rokmi smerovali na misie do malej dedinky Shelui v centrálnej Tanzánii, kde s kamarátkou založili pre tamojšie deti školu a škôlku. Ďalšie obrovské plány, ktoré mala, však ukončila pred pár dňami desivá autonehoda, ktorá ju pripravila o to najcennejšie – život. V slzách je i profesor Vladimír Krčméry (59).
Pri mene Emília Bihariová († 36) sa kamarátom a kolegom lesknú oči. Podľa všetkých to bola krehká žena s krídlami anjela, ktorá zmysel života našla v pomoci iným. Túžba spoznávať iné krajiny a kultúry ju priviedla do Afriky. Práve tá sa jej, žiaľ, stala osudnou. Emi, ako ju kamaráti a blízki volali, zahynula pri autonehode v tanzánskom regióne Tabora, kde počas leta vykonávala vedecký výskum etnika Datogov. Podľa dostupných informácií dostalo auto, v ktorom sa viezla, defekt. Zraneniam, žiaľ, podľahla na mieste. V aute bol okrem šoféra aj kňaz.
Spoločný film
Emília bola doktorandkou na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave. Roky však žila a pôsobila ako dobrovoľníčka v Tanzánii. V roku 2011 s ďalšou laičkou Zuzanou Ďuríkovou založila škôlku a školu v tanzánskej dedinke Shelui, ktorá fungovala vďaka podpore mnohých Slovákov. Vyučovali miestne deti angličtinu a za podpory rektora bratislavskej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety prof. Vladimíra Krčméryho (59) sa im tam neskôr podarilo vybudovať i zdravotné stredisko. Ten o zosnulej misionárke vraví len v superlatívoch.
„Emi bola ten najlepší človek, akého som kedy v živote stretol,“ povedal smutne Krčméry, podľa ktorého bola pokorná a skromná. „Vedela tak krásne rozprávať, že to sa nedá ani slovami opísať. Spolu sme natočili dokonca film Podobenstvo o kreditkách a keď som sa dozvedel o jej nečakanej smrti, hneď som si to pozrel,“ hovorí profesor, ktorý je presvedčený o jednej veci: „Ona išla hneď do neba. Je mi ľúto, že ju tu na zemi už nestretnem. Budem veriť, že tam hore sa na mňa už usmieva,“ dodal Krčméry.
Prevoz tela zosnulej etnologičky je podľa informácií Nového Času komplikovaný, no v najbližších dňoch by sa jej pozostatky mali dostať na Slovensko, aby sa s ňou rodina a blízki mohli naposledy rozlúčiť. Smutným paradoxom je, že Emília naposledy vydýchla v zemi, ktorú tak milovala. „Ja cítim, že Tanzánia je Božia vôľa. Nikdy som nebola šťastnejšia ako teraz, keď mám zaujímavú prácu,“ povedala ešte pred časom samotná misionárka, ktorá svoje zbožňované africké deti už stráži zhora...
Druhá tragédia
Profesor Krčméry, žiaľ, zažil takúto smrť svojej zverenkyne už pred rokmi. „Veronika Terézia Racková bola lekárka, sestra Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého a slovenská misionárka v Južnom Sudáne. Zomrela v aute a všetci si mysleli, že mala nehodu. Ju však zabila vlastná ochranka,“ dodal.