Bolsonaro povedal, že požiare môžu súvisieť "kriminálnymi činmi" neziskových organizácií, ktoré chcú šíriť obraz ničeného amazonského pralesa po tom, ako im jeho vláda zastavila financovanie. Požiare podľa prezidenta vypukli "na strategických miestach", pričom sú podľa jeho slov "náznaky, že tam boli ľudia, aby to natáčali".
Bolsonaro neponúkol novinárom žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali jeho slová, pričom priznal, že žiadne nemá.
From the other side of Earth, hereâs the latest on the Amazonia fires í ¼í¼³
— WMO | OMM (@WMO) 20 August 2019
Produced by @CopernicusEUâs atmosphere monitoring service, it shows the smoke reaching the Atlantic coast and São Paulo í ¼í·§í ¼í··
DATA HEREâ¶ï¸https://t.co/Q6qzFdPfIT pic.twitter.com/aJKU2YwRpJ
Z údajov brazílskeho Národného ústavu pre vesmírny výskum (INPE) vyplýva, že počet lesných požiarov v Brazílii vzrástol počas prvých mesiacov roku 2019 v porovnaní s vlaňajškom až o 84 percent.
Od januára do augusta bolo zaznamenaných takmer 73 000 požiarov. Za celý rok 2018 ich pritom bolo 39 759, uviedol INPE. Ide o najväčšie množstvo požiarov v amazonskom dažďovom pralese od roku 2013 po tom, ako ich počet v posledných dvoch rokoch klesal. Od minulého štvrtka bolo podľa INPE identifikovaných viac než 9 500 nových požiarov, z ktorých väčšina vypukla v Amazónii.
V posledných dňoch zahalil hustý dym niekoľko brazílskych miest. Ako napísala stanica BBC, náhle stmavnutie oblohy v meste Sao Paolo, ku ktorému došlo v pondelok, spôsobili tiež lesné požiare. Toto mesto pritom leží vo vzdialenosti až 2 700 kilometrov od amazonských pralesov.
í ¼í¼Just a little alert to the world: the sky randomly turned dark today in São Paulo, and meteorologists believe itâs smoke from the fires burning *thousands* of kilometers away, in Rondônia or Paraguay. Imagine how much has to be burning to create that much smoke(!). SOSí ¼í¼ pic.twitter.com/P1DrCzQO6x
— Shannon Sims (@shannongsims) 20 August 2019
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro je terčom kritiky za svoj postoj voči ochrane životného prostredia. Pred ekologickými záujmami a ochranou dažďového pralesa totiž uprednostňuje aktivity farmárov či baníkov.