Na stretnutí vládnych predstaviteľov sa riešilo aj niekoľko kontroverzných tém, ktoré v uplynulých týždňoch vyvolali vášne verejnosti. Dlho sa čakalo napríklad na to, ako sa Peter Pellegrini (43) postaví k návrhu stratifikácie nemocníc, kde jeho ministerka zdravotníctva Andea Kalavská (42) koná v rozpore s príkazom jej straníckeho šéfa Roberta Fica (54). Aj v tomto prípade však našli šalamúnske riešenie.
Ministerstvo obrany
1. Vojaci zarobia o percento viac
V súčasnosti podľa tabuľkových počtov chýba v armáde niekoľko tisíc profesionálov. Ministerstvo obrany sa snaží vojenčinu zatraktívniť a navrhlo preto, aby mohli byť profesionálni vojaci odmeňovaní na základe výkonu funkcie, nie iba za vojenskú hodnosť, ako to bolo doteraz. Vláda s návrhom súhlasila a tak by si vojaci mohli finančne prilepšiť o jedno percento ročne za každý rok výkonu štátnej služby. „Tak, ako sa snažíme našim vojakom zabezpečiť tú najmodernejšiu techniku, aby mohli plniť svoje úlohy kvalitne a efektívne, tak, samozrejme, platí, že za túto prácu musia byť adekvátne ohodnotení,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. V prípade schválenia parlamentom by novela mala nadobudnúť účinnosť od 1. februára 2020. Stálo by to v roku 2020 približne 79,5 milióna eur, v roku 2021 asi 103,7 milióna eur a v roku 2022 okolo 118,3 milióna.
Ministerstvo financií
2. Odobratie vodičáka za nezaplatené dane
Možnosť v rámci daňovej exekúcie zadržiavať vodičák je o krok bližšie k realite. Návrh novely daňového poriadku z dielne ministerstva financií taktiež schválili. Odobratiu vodičáka sa vyhnú len tí hriešnici, ktorí sú vodičmi z povolania. „To znamená, že ak ide o daňový subjekt, ktorý je napríklad vodičom autobusu, tomuto vodičský preukaz zadržaný nemôže byť, nakoľko je potrebný na výkon jeho povolania,“ uvádza sa v návrhu.
Ministerstvo životného prostredia
3. Zákaz slamiek aj vatových tyčiniek do uší
Paličky z balónov, vatové tyčinky do uší, slamky, plastové taniere či príbory a miešadlá na nápoje. Tieto veci by ste už od roku 2021 nemali nájsť v slovenských obchodoch. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia, ktorú v stredu schválila vláda. „Na Slovensko sa ročne dovezie 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov, pričom významnú časť z tohto objemu predstavujú práve plastové slamky, taniere, príbory a ďalšie produkty. Tieto jednorazové plasty sa vo veľkej väčšine na Slovensko dovážajú a u nás končia ako odpad,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos z Most-Híd.
Ministerstvo zdravotníctva
4. Reforma nemocníc prešla len čiastočne
V reforme, ktorú ministerstvo zdravotníctva nazýva aj Zdravá zmena, ide o najväčšiu zmenu v nemocničnej starostlivosti na Slovensku za posledných 15 rokov. Očakáva sa, že sa reforma stretne s nesúhlasom magistrátov aj časti obyvateľstva, pretože niektoré nemocnice by mohli prestať vykonávať niektoré zákroky. Šéfka zdravotníctva Kalavská (nominantka Smeru-SD) pri presadzovaní zákona lobovala aj u šéfa Smeru Fica, ktorý chcel reformu v podobe ústavného zákona. Kalavská mu nevyhovela a vláda sa zachovala šalamúnsky. Návrh zákona neschválila celý a podporila ho len v malej časti tak, aby prešiel na septembrovú schôdzu parlamentu. „Vytvára sa tým priestor, aby pani ministerka využila ten mesiac na to, aby sa pokúsila stretnúť s predstaviteľmi parlamentných strán a pokúsila sa nájsť širší politický konsenzus,“ vysvetlil premiér Peter Pellegrini.