Tieto štáty podľa hovorkyne EK vyšlú do Talianska svoje tímy, ktoré utečencov zaregistrujú a vypočujú. Kvôli nevyhnutnému preverovaniu a zabezpečeniu cesty bude proces presídlenia trvať viac ako obvyklých niekoľko dní, dodala hovorkyňa.
Asi 80 migrantov sa vylodilo na Lampeduse v utorok krátko pred polnocou. Blokádu lode španielskej MVO Proactiv Open Arms, ktorá na pokyn talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho nesmela predtým v Taliansku zakotviť, ukončil prokurátor zo sicílskeho mesta Agrigento Luigi Patronaggio. Premiér Giuseppe Conte už minulý týždeň oznámil, že ochotu prevziať migrantov mu oznámili Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Luxembursko a tiež Rumunsko. Francúzsko prijme 40 a Portugalsko desať ľudí.
Medzi Lampedusou a Maltou stále čaká na povolenie zakotviť ďalšia loď s africkými migrantmi - Ocean Viking organizácií Lekári bez hraníc (MSF) a SOS Méditerranée. Na palube má 356 ľudí, ktorí na povolenie vystúpiť čakajú deväť dní. Loď je v medzinárodných vodách a Malta ani Taliansko povolenie na vylodenie nedali. Šéf misie SOS Méditerranée Nick Romaniuk v stredu v rozhovore s talianskym denníkom La Repubblica povedal, že situácia je zatiaľ pod kontrolou, ale nemožno ju predlžovať donekonečna. Ľudia spia na zemi a k dispozícii majú obmedzené množstvo spŕch i vody.
"Tí ľudia ohromne trpeli, mnohí prešli tábormi v Líbyi. Treba ich nechať čo najskôr vystúpiť," uviedla organizácia na svojom twitterovom účte. Francúzsko už oznámilo, že je podobne ako v prípade lode Open Arms pripravené časť utečencov z plavidla Ocean Viking prijať. Organizácia MSF v stredu vyzvala Európu, aby našla riešenie, ktoré zabráni opakovaným krízam, pri ktorých sa bráni záchranným plavidlám doviezť utečencov do najbližšieho bezpečného prístavu.