Zisťuje, ako firmy vykonávajú prieskum dopadu svojich výrobkov na zdravie verejnosti, aké majú marketingové metódy a akým spôsobom podporujú užívanie elektronických cigariet u mládeže, uviedla agentúra Reuters.
Výbor prostredníctvom listov oslovil firmy Juul Labs, fontov Ventures, Japan Tobacco a Reynolds American. Napríklad spoločnosti Juul Labs sa opýtal, či vykonala alebo financovala štúdie zamerané na zdravotné dopady používania svojich výrobkov a na účinnosť svojej pomoci s odvykaním od fajčenia. Výbor sa firmy taktiež opýtal, či príslušné informácie zaslala Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Oslovené firmy zatiaľ na žiadosti o vyjadrenie nereagovali.
Výbor sa týmito záležitosťami zaoberá v čase, keď sú výrobcovia e-cigariet vystavovaní stále častejšiemu skúmaniu zákonodarcov a úradov kvôli obavám, že ich výrobky majú negatívny vplyv na zdravie užívateľov. Jeden z výborov Snemovne reprezentantov už v júli zverejnil internú e-mailovú komunikáciu firmy Juul ukazujúcu snahu spoločnosti preniknúť do škôl a osloviť priamo dospievajúcu mládež.
Spoluzakladateľ firmy James Monsees podľa agentúry Reuters kongresmanom povedal, že cieľovou skupinou Juul Labs sú dospelí fajčiari cigariet. Demokratický predseda obchodného výboru Frank Pallone poukázal na pľúcne ochorenia, na ktoré v súvislosti s fajčením e-cigariet upozornili zdravotné úrady. Pallone žiada odpovede a príslušné dokumenty do 20. septembra.
Americký úrad pre ochranu verejného zdravia vyšetruje v súčasnosti zhruba stovku prípadov, kedy ľudia skončili v nemocnici s vážnymi pľúcnymi problémami a skúma, či choroba nesúvisí s fajčením elektronických cigariet.
Väčšina pacientov sú mladí ľudia, ktorí za lekármi prišli kvôli kašľu, dýchavičnosti, horúčkam a únave. Obľuba elektronických cigariet medzi mladými Američanmi vytrvalo rastie. Počet mladých vo veku 17 a 18 rokov, ktorí majú v obľube e-cigarety, sa zvýšil na 21 percent v porovnaní s 11 percentami v roku 2017, uviedli tento rok autori štúdie z Michiganskej univerzity. San Francisco tento rok v júni ako prvé mesto v USA zakázalo predaj elektronických cigariet, a to práve s odkazom na to, že ich často zneužívajú neplnoletí.