Titulnú skladbu k tejto snímke si však môžete vypočuť už teraz. Krylovu Pasážovú revoltu naspievali Richard Müller, David Koller a Viki Olejárová. Skladba má aj zaujímavý videoklip, ktorý vznikol dokonca skôr ako nahrávka samotnej piesne. Jej aranžmá je v romanticko-symfonickom duchu a stojí za ním hudobník Nikolaj Nikitin. Spevákov sprevádza Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.
Vo filme Amnestie sa predstavia také herecké esá ako Aňa Geislerová, Marek Vašut, Marek Majeský, Jana Oľhová, Roman Luknár a mnohí ďalší. Pesničky Karla Kryla sú symbolom odporu ku komunistickej diktatúre u nás a v augustových dňoch roku 1968, ako aj v desaťročiach, ktoré nasledovali potom, dodávali mnohým ľuďom nádej. Aj preto si autori filmu Amnestie, ktorý pripravujú pri príležitosti okrúhleho výročia Nežnej revolúcie vybrali ako titulnú pieseň k snímke práve Krylovu Pasážovú revoltu. Dostala však novú podobu.
V sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu ju naspievali Richard Müller, David Koller a Viki Olejárová. „Celý koncept vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentov a autorov scenára filmu. Prišiel za nami s tým, že by rád urobil práve túto pesničku v sprievode symfonického orchestra a že do nej chce zakomponovať tóny Smetanovej Vltavy. Keď vyslovil toto spojenie, vôbec som neváhal. Bolo mi jasné, že pri tomto naozaj chcem byť,“ vraví Richard Müller. „Ja som tiež súhlasila okamžite, pretože Kryl, Müller a Koller sú legendy a moje srdcovky! Nikolaj Nikitin sa postaral o veľmi citlivé aranžmá. Nikdy som nepočula Krylovu pieseň v takom veľkolepom prevedení. Skoro celé nahrávanie som mala husiu kožu. Som veľmi rada, že sa na tvorbu Karla Kryla nezabúda, ale zároveň musím dodať, že by sme mali robiť všetko preto, aby jeho piesne už nikdy neboli aktuálne,“ dodáva Viki Olejárová.
Skladba v novej podobe už má aj videoklip, ktorý je netradičný a netradične aj vznikal. Hudobníci totiž najskôr natočili samotný videoklip a až potom nahrali pesničku. Výsledok je naozaj veľkolepý. A taký bude aj film Amnestie, ktorý pripomenie nielen strastiplné obdobie života v socialistickom Československu, ale tiež chyby, ktoré sa spravili tesne po revolúcii. Film Amnestie sa totiž okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Predchádzali jej široké amnestie Václava Havla.
„Bez toho, aby som videl finálnu verziu filmu, si myslím, že každý by si ho mal pozrieť. Tieto udalosti, ktoré sú niekde medzi dobou komunizmu a kapitalizmu, niekde medzi slobodou a neslobodou, sú veľmi dôležité. Možno, že to, čo náš film ukazuje, nebolo v tej dobu úplne najšťastnejšie riešenie, ale možno, že aj áno. Ale na to by si mal utvoriť vlastný názor každý sám,“ uzatvára Richard Müller.
Československý koprodukčný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska na motívy knihy Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo, bude mať premiéru 14. novembra. Predstaví sa v ňom Aňa Geislerová, Marek Vašut, Natália Germani, Roman Luknár, Marek Majeský, Ján Jackuliak, Jana Oľhová a ďalší umelci.