Zranené sú ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko. Informáciu TASR poskytol riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga. "Zranené osoby momentálne transportujú do nemocníc, resp. jedna už je v nemocnici," doplnil Janiga.
"V poobedňajších hodinách dňa 22.8.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla," informovala Horská záchranná služba na sociálnej sieti.
Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), ktorá smerovala do Žiarskej doliny. Pri pacientke pomocou navijaka vysadili horského záchranára, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Pacientovi v Baníkovskom kotli už lekár VZZS nedokázal pomôcť. "Pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom," doplnili horskí záchranári.
Počas prvej záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tam blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a paralyzovaný. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a letecky ho transportovali do nemocnice.
Horskí záchranári momentálne pozemne transportujú telesné pozostatky nebohého turistu do Žiarskej doliny. Do obidvoch záchranných akcií bolo nasadených 50 horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov VZZS.
Blesky zabíjali aj v Poľsku
Búrka, ktorá prekvapila vo štvrtok turistov v Západných Tatrách, si vyžiadala na poľskej strane štyroch mŕtvych a vyše 100 zranených. Podľa spravodajského portálu Gazeta.pl to potvrdil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Medzi obeťami na životoch po úderoch blesku na vrchu Giewont a v jeho okolí sú dve deti. Podľa údajov prevzatých z portálov Tygodnik Podhalański a portaltatrzański.pl ide o 10-ročné dievča a 13-ročného chlapca.
Vo večerných hodinách záchranné služby dokončovali operáciu v zasiahnutej oblasti, všetci zranení sa však už nachádzali v nemocniciach alebo do nich smerovali, uviedla Gazeta.pl. Piotr Čwik, najvyšší predstaviteľ Malopoľského vojvodstva, na ktorého území došlo k štvrtkovej tragédii, oznámil, že 89 ľahšie zranených ľudí ošetrili v nemocnici v meste Zakopané, ďalších prepravovali do miest Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Myšlenice a Krakov. Bilancia búrky v Poľsku zatiaľ nemusí byť konečná a úrady žiadajú penzióny, aby nahlasovali prípady, keď sa hostia večer nevrátili. Zriadili tiež špeciálnu telefónnu linku, ktorú môžu využiť aj rodiny zasiahnutých turistov.
Podľa výpovedí svedkov pre Tygodnik Podhalański sa začala v Západných Tatrách okolo 13.30 h prudká búrka, ktorá trvala približne hodinu. Blesk udrel okrem iného do reťaze na Giewonte, ktorej sa držalo asi 20 ľudí. Tlačová agentúra AFP uviedla, že zasiahnutý bol aj kovový kríž na vrchole štítu. Jeden turista po zásahu bleskom zomrel aj na slovenskej strane Západných Tatier. Zranené sú ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko. Pre TASR to uviedol riaditeľ slovenskej Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
TVN24 uviedla, že ráno v Tatrách svietilo slnko a boli dobré podmienky pre pešiu turistiku. Postupne sa ale naplnili predpovede počasia a nad horami sa stiahli husté mraky. Okolo poludnia potom vypukla prudká búrka.