UNICEF miestne úrady a bezpečnostné zložky vyzval, aby urobili, čo je v ich silách, a hrozbu voči študentom a učiteľom zastavili, informovala agentúra AP.
Útoky, ktoré sú nezriedka priamo zacielené na vzdelávacie zariadenia, sa stupňujú hlavne v Mali, Burkine Faso a Nigeru, kde sa búria skupiny islamských radikálov. Atentáty na školy sa v týchto štátoch za posledné dva roky viac ako zdvojnásobili, počet zatvorených škôl sa za rovnaký čas oproti minulým rokom šesťkrát zvýšil.
Najviac vzdelávacích zariadení musel zavrieť stredoafrický Kamerun - kvôli bojom úrady zatvorili takmer 4 400 škôl. 2 000 zariadení prestalo prijímať študentov v Burkine Faso. Uzavretie škôl tiež pripravilo o prácu bezmála 44 000 učiteľov.
Deti, ktoré prídu o pravidelnú školskú dochádzku, sa častejšie stanú obeťami zneužívania. "Chlapci i dievčatá sú jednoduchším cieľom pre obchodníkov s bielym mäsom a nechajú sa rýchlejšie presvedčiť, aby sa pridali k ozbrojeným skupinám," opisuje možné riziko správa UNICEF. Dievčatám navyše od útleho veku hrozia nútené manželstvá a s tým spojené nechcené tehotenstvá, ktorá ich môžu ohroziť na zdraví aj na živote.
V stredoafrických a východoafrických štátoch sa k vzdelávaniu nedostáva 40 miliónom detí vo veku 6 až 14 rokov. Server denníka The Guardian preto vyzdvihuje alternatívy klasického vzdelávania, ako napríklad stanica Rozhlasové vzdelávanie v núdzi (REE), ktoré pod záštitou UNICEF vysielajú vzdelávacie programy pre deti v krajinách postihnutých konfliktom.