Projekt bude v týchto dňoch ukončený, uviedlo mesto na svojej webovej stránke. Cieľom projektu bolo zabezpečiť medzinárodnú výmenu skúseností medzi partnermi a motivovať ich, aby využívali moderné technológie na riešenie problematiky nízkouhlíkovej mobility. Žilina sa ako jediný zástupca Slovenskej republiky vďaka tomuto projektu pridala k ďalším šiestim krajinám strednej Európy, ktoré zdieľajú vôľu chrániť kľúčové mestské oblasti pred dopravou prostredníctvom využitia nízkoemisných zón a ďalších opatrení.
"Jednou z hlavných aktivít projektu SOLEZ bolo vypracovanie Akčného plánu nízkouhlíkovej mobility. Plán zohľadňuje súčasný stav dopravy v meste a na tomto základe stanovuje jeho ďalší rozvoj prostredníctvom krátkodobých a dlhodobých opatrení," vysvetlil vedúci oddelenia mobility Mestského úradu v Žiline Ľuboš Slebodník.
Piliermi projektu boli dve pilotné aktivity. Prvou bolo vypracovanie štúdie vyhodnocujúcej možnosti nasadzovania elektrobusov do prevádzky mestskej hromadnej dopravy. Druhou aktivitou projektu bolo opatrenie na zefektívnenie možnosti parkovania v centre mesta s využitím inteligentných systémov. "Jedným z opatrení je, aby sa územie vybavilo dlhodobým monitorovaním intenzity dopravy. Za týmto účelom boli vybavené všetky vjazdy a výjazdy inteligentnými prejazdovými senzormi," vysvetlil Slebodník.
Počas trojročnej implementácie projektu zorganizovala žilinská samospráva množstvo podujatí, seminárov i workshopov, ktorými sa účastníci zapájali do procesov či získavali nové informácie. "Žilina má strategickú polohu, z čoho pramení aj neúmerné dopravné zaťaženie, ktoré negatívne vplýva na kvalitu života obyvateľov v meste a našou snahou je túto oblasť riešiť. Vďaka projektu SOLEZ sme získali cenné poznatky v oblasti prístupov pri zavádzaní rôznych opatrení,“ uzavrel žilinský primátor Peter Fiabáne.