Už na začiatku septembra pritom dôjde k dôležitej výmene na čele Najvyššieho súdu SR. Odchádzajúcu predsedníčku Danielu Švecovú (68) nahradí jeden zo štvorice kandidátov.
Do hry pritom vstúpil aj kontroverzný sudca Štefan Harabin, ktorý sa len prednedávnom neúspešne uchádzal o kreslo prezidenta. V celoslovenskej voľbe skončil tretí so 14 % hlasov. Harabin už v minulosti riadil Najvyšší súd, dokonca dvakrát. Jeho kritici pripomínajú najmä nízku dôveryhodnosť súdom v tom období, netransparentné rozdávanie odmien a trestanie vlastných kritikov.
Harabin namieta, že sa vždy riadil podľa zákona. Počas volebnej kampane však nedokázal vysvetliť nadobudnutie svojho majetku z minulosti.
V súčasnosti však Harabin nepatrí medzi favoritov voľby, keďže pomery v Súdnej rade sa zmenili. Funkcie sa tak môže chopiť jedna z trojice sudkýň, pričom favoritkami sú bývalá šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková či bývalá predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková. Organizácia Via Iuris tvrdí, že Najvyšší súd je vrcholným orgánom a svojimi stanoviskami ovplyvňuje rozhodovanie krajských aj okresných súdov. „Zo septembrovej voľby by víťazne mala vyjsť osoba, ktorá má rozsiahle odborné skúsenosti a zároveň nejestvujú žiadne pochybnosti o jej morálnej integrite a nezávislosti,“ uviedla Eva Kováčechová, spolupracujúca s Via Iuris.
Voľbu má na starosti Súdna rada, ktorá má 18 členov. Zvoleného kandidáta však musí vymenovať Zuzana Čaputová. „Prezidentka má v prípade kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR rovnaké právomoci ako v prípade kandidáta na generálneho prokurátora,“ myslí si advokát Peter Kubina, ktorý je aj poradcom prezidentky. Naznačuje, že hlava štátu má možnosť odmietnuť menovanie zvoleného kandidáta za určitých podmienok. „Ak existuje závažná skutočnosť vzťahujúca sa na osobu kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie,“ dodal Kubina.
- bývalá predsedníčka Ústavného súdu SR
- po tom, čo jej uplynulo funkčné obdobie, vrátila sa na Najvyšší súd SR
- navrhlo ju 26 sudcov Najvyššieho súdu SR
- kritizovali ju najmä za možnú spriaznenosť so Smerom, keď Ústavný súd rozhodoval v prospech rozhodnutí vládnej strany
- bývalý predseda Najvyššieho súdu SR
- v minulosti šéfoval aj Súdnej rade SR či ministerstvu spravodlivosti
- navrhla ho sudkyňa Najvyššieho súdu SR
- spájajú sa s ním viaceré škandály a neúspešná kandidatúra na prezidenta, v prípade neúspechu sa chystá kandidovať v parlamentných voľbách
- bývalá predsedníčka Súdnej rady SR
- navrhlo ju 15 sudcov Najvyššieho súdu SR, Sudcovská rada KS v BB, Plénum sudcov OS Piešťany a Sudcovské rady KS v Nitre a v Trenčíne
- po zvolení za šéfku Súdnej rady sa ostro vyhranila voči Harabinovi, za jeho pôsobenia však asistovala jeho krokom
- sudkyňa Najvyššieho súdu SR
- známa je tým, že bola súčasťou senátu, ktorý Harabinovi priklepol vysoké odškodné
- neúspešne sa uchádzala tento rok aj o post ústavnej sudkyne
- navrhol ju jeden z členov Súdnej rady Roman Huszár
Ako sa bude voliť
- vyberať spomedzi štyroch kandidátov bude Súdna rada 9. septembra 2019
- kandidáti sa najskôr budú prezentovať pred jej členmi
- na zvolenie potrebujú získať 10 hlasov z 18
- ak sa tak nestane, bude druhé kolo medzi najúspešnejšou dvojicou
- ak ani to nerozhodne o novom šéfovi Najvyššieho súdu, vyhlási sa nová voľba
- zvoleného kandidáta musí vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ho však môže aj odmietnuť