Vo Veľkej Lomnici (okr. Kežmarok) si pripomenuli blížiace sa výročie SNP autentickými ukážkami udalostí, ktoré sa tu odohrávali 30. a 31. augusta 1944. Predviedla ich stovka nadšencov klubu vojenskej histórie Carpatia z Malaciek a Golian z Banskej Bystrice s dobovou technikou.
Na rovnakom mieste a s autentickými zbraňami sa v sobotu uskutočnila ukážka podtatranských partizánskych bojov. Netrvala 2 dni, ale len 2 hodiny a namiesto stoviek bojovníkov sa tu zišla len necelá stovka nadšencov z Poľska, Česka a Slovenska s 11 kusmi dobovej techniky. Ale stálo to za to. „Som veľmi rád, že sa nám ukážka podarila zorganizovať. Prvýkrát od čias SNP sa tu na bojisku stretli vojaci slovenskej a nemeckej armády. Dnes sú to, našťastie, dobrí kamaráti a spoloční nadšenci. Po vojensky všetci spali v telocvični a po vojensky sa aj stravovali,“ prezradil starosta Veľkej Lomnice Peter Duda.
Napodobeniny dobových uniforiem sú veľmi drahé. „Dávame si ich šiť, jedna súprava stojí okolo 300 €. K tomu sú potrebné doplnky a ručné zbrane. Celý výstroj tak môže stáť aj vyše tisícky eur,“ prezradil nadšenec vojenskej histórie Valér (60) z Liptova.
Prvou obeťou týchto bojov v r. 1944 bola sedliačka
Pod Tatrami sa počas SNP odhrávali neľútostné boje na život a na smrť. Vyše tristo rokov tu žili spišskí karpatskí Nemci, ktorí obývali mnohé mestá a dediny. Stáli pred veľkou dilemou, ku ktorej strane sa pridať. Jedni si zachovali lojalitu k Nemcom a vytvorili tzv. domobranu, druhí k Slovákom a pomáhali v odboji. Z Popradu smerom na Kežmarok 30. augusta 1944 vyrazili zvyšky Slovenskej armády a dva partizánske oddiely oslobodiť našu posádku v Kežmarku, ktorá mala 160 ozbrojencov. Krátko po poludní sa stretli s fašistami v neľútostnom boji pri Veľkej Lomnici. Prvou obeťou bola sedliačka Karolína Horníková († 35), ktorá sa pri práci na poli ocitla v strede paľby. Boje trvali dva dni a Nemci nakoniec zatlačili partizánov smerom na Poprad.