Nemí svedkovia hrdinských bojov proti fašizmu! Vo štvrtok si pripomenieme 75. výročie od vypuknutia Slovenského národného povstania.
Alexander Markuš bol odbojár väznený v Ilave. „Toto je jeho halenka, na ktorej sa našli tajomné heslá ako: Sedliak inteligent, Ohlas a cena či Poučenie na podzim. Vyšíval ich bielou niťou, aby ich nebolo vidieť, a maskoval ich šifrou. Markuš zahynul pri transporte do Nemecka, keď železničný transport odbojárov omylom zbombardovali americké vojská. Jeho manželka odkazy na oblečení obšila čiernou niťou, aby ich bolo vidieť, no aj tak sa ich význam nikdy nepodarilo rozlúštiť. “
Otvoriť galériu
Američania doleteli na územie Slovenska počas SNP dvakrát, a to aby zachránili svojich letcov, ktorí boli nad naším územím zostrelení. „Neleteli však naprázdno, vždy doviezli zásoby, či už samopaly alebo protitankové zbrane, napríklad bazuku. Aj tieto exempláre zbraní, ktoré vidíte, pochádzajú z amerických zásob a boli naozaj použité proti Nemcom. Povstalci pred fašistami ukrývali desiatky amerických letcov, jedným z nich bol Roy Madson. Vidíte tu napríklad jeho koženú bundu, na ktorej sa vynímajú všetky akcie, do ktorých bol zapojený. Na Slovensko sa po vojne vracal často a veľmi rád a na znak vďaky si dal na túto bundu namaľovať odznak Americký priateľ Slovenska, za ktorého sa sám považoval.“
Americký priateľ Slovenska
Zdroj: anc
Otvoriť galériu
V múzeu vystavujú aj malú chirurgickú súpravu, vzor 23. „Je to základné vybavenie vojenského poľného lekára priamo v zákopoch, s ktorým dokázal robiť základné zákroky od zašitia, vybrania guľky až po amputáciu v poľných podmienkach. Súprava je vo výbornom stave a je kompletná vrátane prepravného puzdra a je doplnená ďalším materiálom, napríklad americkými a britskými obväzmi.“
Výbava poľ ného lekára
Zdroj: Múzeum SNP
Ďalšie zaujímavé exponáty
Otvoriť galériu
Počas druhej svetovej vojny väznili Nemci v Banskej Bystrici povstalcov a odbojárov. V múzeu sú vystavené rôzne autentické veci po väzňoch, napríklad šachovnica a na nej figúrky, ktoré boli vyrobené z chlebovej striedky.
Šachovnica z chleba
Zdroj: Múzeum SNP