Ochranár Peter Bačkor zo Spoločnosti pre ochranu netopierov dokonca chytil dve zvieratká. Návštevníci si tak mohli zblízka pozrieť, ako tieto tvory, ktoré v minulosti budili hrôzu, vyzerajú. V areáli zoo sa odborníci pokúsili o odchyt netopierov do špeciálnej, na to určenej siete. „Nad rybníkom sa nám podarilo odchytiť dva druhy týchto cicavcov, a to večernicu hvízdavú a netopiera veľkého, ktorých si návštevníci mohli obzrieť pekne zblízka pomocou termovízie a odborník použil aj ultrazvukový detektor,“ povedal hovorca Zoo Bojnice Jaroslav Slašťan.
Zbytočný strach
Cieľom podujatia bolo pomôcť prekonať neopodstatnené obavy a strach z netopierov. Najmä pre vzhľad ich ľudia ešte v nedávnej minulosti považovali za diablových spoločníkov. „Najmenšie cicavce na svete však vôbec nie sú nebezpečné. Práve naopak, sú užitočné a majú veľmi zaujímavý život,“ dodal Slašťan. Naši predkovia sa obávali najmä toho, že netopier sa zamotá do vlasov.
Keď dievčatá z dedín vychádzali z domu, mali na hlave šatky, aby im netopiere nezatemnili mozog. Sedmohradskí Cigáni dokonca verili, že tento cicavec vznikol z bozku, ktorý dal čert spiacej žene. Najčastejším mýtom je však to, že pijú krv. Skutočnosť je taká, že krvou sa živia len tri druhy a tie žijú v tropických oblastiach Ameriky. Všetky európske netopiere sa živia výlučne hmyzom, jeden dokáže za noc uloviť až 3 000 komárov.
Zžili sa s človekom
Na svete je viac ako 1 200 známych druhov netopierov, na Slovensku z nich žije len 28. Pôvodne obývali prírodné biotopy, a to najmä podzemné priestory, ako sú jaskyne a pôvodné pralesy, kde si nachádzali úkryty v dutinách starých stromov. S postupnou zmenou krajiny a rozvojom ľudských sídiel však ich pôvodné stanoviská zmizli, takže netopiere hľadali náhradné priestory. Paradoxne ponúkol im ich človek. Niektoré druhy netopierov sa na urbanizované prostredie adaptovali natoľko, že inde ich už ani nenájdeme.
- Žije najmä v pahorkatinách, lesoch a v podkroviach, zriedkavo v podzemí. Hlava s telom má 6,5 - 8 cm, jeho hmotnosť je 18 - 45 gramov, čo je o niečo viac, ako má lastovička alebo myš. Rozpätie krídel je až 37 cm. Z hornej strany je prevažne sivohnedý a zo spodnej strany sivobiely. Má krátku srsť.
- Žije na celom území Slovenska. Má hmotnosť 3,3 až 6,1 gramu a rozpätie krídel 180 až 240 mm. Dĺžka jej tela je 40 až 48 mm. Srsť má čiernohnedý základ. Dožíva sa okolo 12 rokov. Lieta rýchlo a obratne medzi korunami stromov.