Všetci ľudoví umelci majú šikovné ruky a výdrž. „Na Slovensku vyrábame ručne šindle asi desiati. Najťažšie je vybrať kvalitné drevo a spracovať ho do podoby, že každý jeden šindeľ je originál. Nejde totiž o strojovú výrobu,“ prezradil Ondrej Dovalovský (56) z Rejdovej, ktorý je riaditeľom strednej školy v Dobšinej. Práci s drevom sa venuje vo voľnom čase.
Na štvorcový meter podľa neho treba 50 - 55 kusov šindľov. „Príprava materiálu na strechu s plochou sto štvorcových metrov trvá celú zimu a štyria chlapi šindle pribíjajú asi týždeň,“ vysvetlil Dovalovský. Nielen on, ale ani čipkárka či tokár by v súčasnosti zo svojho remesla nevyžili. Mladý zvonár Robert Slíž (21) na rozdiel od nich verí, že sa odlievaniu raz bude môcť venovať na plný úväzok.
Erich Černaj (47) z Gemerskej Polomy je tokárom. „Sústružením z dreva vyrábam drevené predmety. Na rozdiel od rezbára, kde drevo stojí a majster hýbe nožom, tokár s drevom točí a nožom sa odoberá. Vyrábam misky, zábradlia a valčeky.“
Povolanie: administratívny pracovník vodárov
Zuzana Ďuričeková (62) z Rožňavy sa zaoberá paličkovanou čipkou, čo je poriadna piplačka. „Pri obrázku motýlika strávim aj 4 hodiny a za viac ako 10 € ho nepredám. Pri tejto práci musíte mať veľa trpezlivosti.“
Povolanie: bývalá vedúca predajne Neuživí ma to
Ondrej Dovalovský (56) z Rejdovej ručne vyrába šindle. „Preferujem na ne surové smrekové drevo z tej strany kopca, ktorá je od slnka,“ prezradil. Šindle sú drevené doštičky trojuholníkového prierezu, ktoré sa používali najmä v minulosti na pokrývanie striech.
Povolanie: riaditeľ strednej školy