Ten odmieta podporiť zákon v podobe, v akej ho navrhla Kalavská. Ministerka sa však nevzdáva a s premiérom sa dohodli na tom, že najbližší mesiac bude presviedčať parlamentné strany, aby jej zákon podporili. Podarí sa jej niečo vyrokovať? Vláda na svojom ostatnom rokovaní neschválila tzv. stratifikáciu nemocníc, keďže v Smere sa nedohodli na tom, či ju vôbec prijmú. Reforma má podľa Kalavskej zabezpečiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť tým, že sa budú jednotlivé nemocnice viac špecializovať.
Predseda Smeru Fico však začal hovoriť o tom, že môže dôjsť k rušeniu oddelení, čo si jeho strana nechce vziať na triko. Pôvodne sa tak s Kalavskou dohodli, že reformu predloží vo forme ústavného zákona, na ktorý bude potrebovať aj hlasy opozície. Ministerka to však odmietla urobiť a má podporu aj svojho nadriadeného - premiéra Petra Pellegriniho. „Ak bojujeme za dobré veci, tak musíme mať chuť, ochotu a odvahu na zmeny možno aj mesiac pred voľbami,“ zdôraznil Pellegrini.
Kalavská sa tak rozhodla, že sa pokúsi nasledujúci mesiac nájsť široký konsenzus medzi politickými stranami, ktoré by jej zákon v parlamente schválili. Podporu chce hľadať aj u kotlebovcov, keďže je pre ňu podstatné, aby stratifikácia prešla. „Je tu priestor pre to, aby som presvedčila politických partnerov,“ povedala ministerka. Fico napriek tomu tvrdí, že takáto reforma nemôže byť prijímaná len obyčajnou väčšinou poslancov. Analytik INESS Martin Vlachynský hovorí, že reforma bola pripravená dobre. „Dokonca s pomocou svetovo uznávaných zahraničných konzultantov, a mala veľmi širokú podporu,“ tvrdí. „Bohužiaľ, stalo sa presne to, čoho sa mnohí obávali - odborná diskusia sa zmenila na politickú a to nikdy nedopadne dobre,“ uzavrel.
Dnešná podoba je z odbornej stránky neprijateľná. S ministerkou sa rád opäť stretnem.
Počkáme si na stanovisko vlády SR a zjednotenie postoja Smeru - SD a ministerky. Pani ministerka nemôže ísť politicky proti strane, ktorá ju nominovala. SNS je proti rušeniu nemocníc. Do parlamentu nemôže ísť návrh, ktorý spochybňuje samotný Smer - SD.
Táto zmena podľa nás do ústavy nepatrí. Teraz, keď sa ministerka Kalavská vrátila k pôvodnému zámeru rezortu, a stratifikácia prichádza do NR SR formou bežného zákona, s koaličnými partnermi budeme rokovať o tejto možnosti.
Sloboda a Solidarita
Ak bude stratifikácia predložená v takom znení, ako bola prezentovaná a nebude mať nečakané nedostatky, v prvom čítaní ju ako obyčajný zákon podporíme. Najneskôr do druhého čítania budeme žiadať dopracovanie časového nároku pacienta na jednotlivé výkony.
Ak budeme pozvaní na stretnutie, tak prídeme, ale zatiaľ nič také neprišlo. Zatiaľ sa k zákonu staviame zdržanlivo, počkáme, čo príde do NR SR.
Od začiatku sme komunikovali tak, že nevyhnutnú reformu nemocničnej siete Slovensko potrebuje, ale musí sa realizovať až po tom, ako ministerstvo zákonne zadefinuje nárok pacienta.
Sme pripravení diskutovať o takej odbornej téme ako je stratifikácia nemocníc. Ak bude definitívny návrh rozumný, t. j. bude v ňom riadne zakotvený nárok pacienta na odbornú a časovo dostupnú zdravotnú starostlivosť, vieme si predstaviť jeho podporu.
O čo ide pri reforme nemocníc
- nemocnice sa rozdelia do troch kategórií a určí sa, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať
- zdravotnícke zariadenia sa tak budú viac špecializovať - zámerom je, aby operácie vykonávali čo najčastejšie, aby nedochádzalo k zbytočným chybám
- zdravotné poisťovne zmluvne nezabezpečia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá
- prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu