Informuje o tom spravodajský portál BBC. Schôdzu prerušia 10. septembra, len niekoľko dní po tom, ako sa poslanci po letnej prestávke vrátia do práce a zároveň len niekoľko týždňov pred termínom brexitu, ktorým je 31. október.
Podľa premiéra Borisa Johnsona sa následne 14. októbra uskutoční tradičný príhovor kráľovej v parlamente. Znamená to však, že poslanci zrejme nebudú mať dosť času, aby schválili zákony, ktorými by mohli zabrániť brexitu bez dohody.
Poslanec Konzervatívnej strany Dominic Grieve označil krok za "škandalózny" a varoval, že môže viesť k hlasovaniu o nedôvere Johnsonovej vláde. "Táto vláda padne," dodal.
Žiadosť o pozastavenie činnosti parlamentu pobúrila Bercowa i Corbyna
Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow označil v stredu za "ústavnú potupu" najnovší krok premiéra Borisa Johnsona, ktorý požiadal kráľovnú Alžbetu II. o predĺžené pozastavenie činnosti parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne.
"Je úplne očividné, že účelom odročenia bude zabrániť parlamentu, aby debatoval o brexite a plnil svoju úlohu, ktorou je určovanie smerovania tejto krajiny," citovala Bercowa spravodajská stanica Sky News. Šéf Dolnej snemovne doplnil, že s Johnsonovou vládou nemá "žiadny kontakt". "Odstavenie parlamentu by bolo priestupkom voči demokratickému procesu a právam jeho členov ako volených zástupcov občanov," upozornil Bercow.
Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage podľa Sky News vyjadril presvedčenie, že stredajšie oznámenie Johnsonovej vlády s určitosťou vyvolá hlasovanie o dôvere a zvýši pravdepodobnosť predčasných volieb. Podporovatelia tzv. brexitu však vnímajú tento krok pozitívne, hoci zostáva otázkou, či má Johnson v úmysle riadiť sa vyrokovanou dohodou s EÚ.
Predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vydal vyhlásenie, podľa ktorého je "zdesený nezodpovednosťou Johnsonovej vlády". Tá "hovorí o zvrchovanosti, a pritom chce pozastaviť činnosť parlamentu, aby sa vyhla preskúmaniu svojich plánov na nezodpovedný brexit bez dohody", dodal s tým, že ide o "potupu a hrozbu pre demokraciu". Corbyn v tejto súvislosti vyzval na vypísanie volieb alebo referenda.
Podpredseda labouristov Tom Watson predtým označil ohlásený krok za "úplne škandalóznu urážku demokracie". "Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo," citovala jeho reakciu tlačová agentúra AFP. V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší opoziční politici. Hovorca Liberálnych demokratov pre brexit Tom Brake na Twitteri uviedol: "Matka všetkých parlamentov mu (Johnsonovi) nedovolí, aby bola vylúčená z tohto najväčšieho rozhodnutia, pred ktorým naša krajina stojí. Jeho vyhlásenie vojny narazí na oceľovú päsť."
Šesť opozičných strán v utorok prisľúbilo, že bude presadzovať legislatívne zmeny, ktorými chcú zabrániť odchodu Británie z EÚ bez dohody. V čase pozastavenia činnosti parlamentu, ktoré neznamená jeho rozpustenie, však poslanci nemôžu prerokúvať alebo schvaľovať zákony. Väčšina návrhov, ktoré nestihli prejsť príslušným procesom, vtedy zaniká.