Jedným z takýchto miest je i sídlisko v Devínskej Novej Vsi v Bratislave, kde ochranári sčítali spoločne s deťmi hniezda týchto vtákov. Ako informoval Michal Noga z Mestských lesov v Bratislave, tento rok napočítali 23 hniezd, čo je rovnaký počet ako vlani. Zapisujú tiež počet rôznych zábran, ktoré ľudia inštalujú do okien, aby belorítky odplašili. Tento počet zábran a plašidiel stúpol. „Počet hniezd belorítok je pre nás tiež akýmsi barometrom ľudskosti a úcty k živým tvorom. Za každým oknom s belorítkami totiž žije tolerantný a ohľaduplný človek, ktorému neprekáža nečistota pod hniezdom, či džavotanie ich mláďat," konštatoval Noga.
Poradil, že ak ľudia belorítky za oknom nechcú, treba na to pamätať ešte predtým, než si postavia hniezdo. Sú totiž chránené a poškodenie či zničenie ich hniezda je nezákonné. Monitoring belorítok sa uskutočňuje v rámci cezhraničného rakúsko-slovenského projektu CITY NATURE. Na Slovensku sa do jeho aktivít zapájajú Mestské lesy v Bratislave a mimovládna organizácia Daphne - inštitút aplikovanej ekológie. Cieľom projektu je uchovať a vytvárať v mestskom prostredí miesta dôležité pre biodiverzitu.
Belorítka domová patrí medzi pravidelne hniezdiace druhy vtákov, ktoré osídľujú intravilány slovenských miest a obcí. Sú príbuzné lastovičkám a svoje hniezda si podobne ako ony stavajú na fasádach domov, na mostných konštrukciách, často tiež zahniezdia na budovách železničných či autobusových staníc.